Na brak pracy — franczyza

TOMASZ PITAK
opublikowano: 21-01-2013, 00:00

Komentarz: TOMASZ PITAK

Franczyza może być sposobem na bezrobocie. Osoby zakładające własną działalność gospodarczą coraz chętniej wybierają współpracę z sieciami franczyzowymi, bo te oferują sprawdzony biznes, choć podobnie jak każda forma aktywności zawodowej wiąże się on z określonym ryzykiem. Jest ono jednak znacznie mniejsze niż w przypadku samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. Świadomość ryzyka franczyzowego pozwala je ograniczać.

Przystąpienie do sieci franczyzowej wiąże się z zainwestowaniem pieniędzy, a więc i ryzykiem finansowym. Przed podpisaniem umowy należy zatem zastanowić się nie tylko nad potrzebami lokalnego rynku, ale także własnymi możliwościami finansowymi i organizacyjnymi, co pozwoli dokonać optymalnego wyboru. Warto odwołać się także do doświadczenia franczyzodawcy w ocenie rynku i lokalizacji.

Największe ryzyko wiąże się ze złym wyborem lokalizacji. Może sprawić, że biznes przyniesienie nawet straty na bieżącej działalności. Ryzyko nietrafionej lokalizacji można ograniczyć, decydując się na wybór lokalu zaproponowanego przez franczyzodawcę. Przykładem lokalizacji o dużym potencjale odwiedzin jest miejsce w galerii handlowej.

Franczyzobiorca może z czasem dojść do wniosku, że podjął współpracę, która nie spełnia jego oczekiwań. Aby tego uniknąć, powinien sprawdzić wiarygodność i ofertę przyszłego franczyzodawcy, a także szczegółowo wypytać o warunki współpracy. Najważniejsza jest szczerość przedstawiciela franczyzodawcy, nie tylko co do szans, ale również zagrożeń, w tym warunków rozwiązania umowy przed terminem.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy franczyzowej? Powinna precyzyjnie określać relacje między franczyzobiorcą i franczyzodawcą, uwzględniając prawo cywilne i etykę biznesową. Jej treść różni się zależnie od profilu działalności i strategii partnera biznesowego.

Podpisując umowę franczyzową, warto skupić się na kilku istotnych sprawach, takich jak prawa i obowiązki stron, opłaty oraz szczegóły dotyczące czasu trwania i rozwiązania umowy. Szczególnie te ostatnie sprawy powinny wpływać na decyzję o podjęciu współpracy.

Umowa franczyzowa nie zawsze zawiera wszystkie informacje o kosztach prowadzenia działalności, dlatego trzeba przejrzeć komplet dokumentów, w tym załączniki i umowę najmu, jeśli lokal jest udostępniany „w pakiecie”.

Nasza oferta obejmuje doradztwo biznesowe m.in. przy wyborze i ocenie lokalizacji, weryfikacji zapotrzebowania na kategorie produktów czy warunków dostaw. Pozwala to wypracować model współpracy, który będzie dopasowany zarówno do potrzeb, jak i możliwości przedsiębiorcy i pomoże mu ograniczyć ryzyko działania.

TOMASZ PITAK

dyrektor operacyjny Eurokiosku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ PITAK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu