Na Dolnym Śląsku powstał Klaster Energii Odnawialnej

Gminy Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów powołały Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich.

 To czwarte takie przedsięwzięcie w regionie. Wcześniej powstały klastry Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski. Projekt zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznych i bioelektrowni. Przewidywana moc energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii ma wynieść średnio 3 MW w jednej gminie — 2 MW z fotowoltaiki i minimum 1 MW z bioelektrowni. Według samorządowców taka energia będzie tańsza niż z tradycyjnych źródeł. Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin, poinformowała, że jej gmina od dłuższego czasu pracuje nad utworzeniem elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłej oczyszczalni ścieków. W gminie Domaniów elektrownia fotowoltaiczna ma powstać

na ponad 4 ha. Władze planują również instalowanie paneli słonecznych na dachach budynków użyteczności publicznej, a z czasem także wymianę źródeł ciepła w domach mieszkańców. Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w 2016 r. ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia statusu gospodarki niskoemisyjnej. Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz z unijnych pieniędzy. Zgodnie z zapisami ustawy obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic powiatu lub pięciu gmin, a koordynatorem powinien być jeden z członków — w tym przypadku jest to gmina Strzelin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Na Dolnym Śląsku powstał Klaster Energii Odnawialnej