Na fuzji BPH PBK zyska CA IB

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 06-06-2002, 00:00

BPH PBK nie udało się znaleźć kupca na PBK ATUT TFI. W tej sytuacji postanowił przenieść fundusze zarządzane przez towarzystwo do bliźniaczej spółki CA IB TFI.

Do końca trzeciego kwartału powinny zakończyć się porządki we wszystkich należących do BPH PBK spółkach zarządzania aktywami.

— Klientom PBK Asset Management zaproponowaliśmy usługi CA IB Investment Management — mówi Grzegorz Świetlik, prezes CA IB

Spółki CA IB należą do tej samej grupy finansowej, co BPH PBK — niemiecko-austriackiego HVB, ale nie podlegają polskiemu bankowi.

Mimo kilkumiesięcznych poszukiwań BPH PBK nie udało się porozumieć z żadnym inwestorem w sprawie odsprzedania PBK ATUT TFI.

— W tej sytuacji postanowiliśmy dokonać operacji podobnej jak w przypadku asset management. Przenosimy fundusze będące w zarządzaniu ATUT do CA IB TFI. Częściowo je połączymy, a częściowo uzupełnią one ofertę CA IB — twierdzi Adam Parfiniewicz, dyrektor zarządzający BPH PBK.

Mimo że bank wyniesie ze spółek zarządzania aktywami dotychczasową działalność, to jednak nie zamierza ich likwidować. Być może w przyszłości zajmą się one innymi zadaniami.

Na przyszły rok odłożono natomiast kwestię CA IB Securities. Niewykluczone, że obecnie łączona działalność maklerska BPH PBK w przyszłym roku znów zostanie wydzielona i przeniesiona do tej właśnie spółki CA IB.

BPH PBK będzie też musiał zdecydować, co zrobi ze swoimi udziałami w dwóch bankach — SBR Samopomoc Chłopska i Górnośląskim Banku Gospodarczym (GBG).

— Już zgłosiliśmy chęć wyjścia z SBR. Natomiast GBG prosperuje bardzo dobrze i na razie nie podjęliśmy decyzji o wycofaniu się z tej inwestycji — wyjaśnia Stefan Twardak, wiceprezes BPH PBK.

Sam bank obecnie koncentruje się na zakończeniu procesów fuzji, ujednoliceniu systemów informatycznych i oferty produktów.

— W pierwszym kwartale udało nam się osiągnąć efekty z fuzji o 10 proc.wyższe niż zakładano. Koszty integracji były zaś niższe od planowanych o 28 proc. — mówi Józef Wancer, prezes BPH PBK.

Nie ujawnia jednak, o ile uda się zmniejszyć, zaplanowane ogółem na 70 mln EUR (260 mln zł) koszty połączenia. Nie podaje także, o ile zwiększą się wskaźniki efektywności BPH PBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu