Na giełdach Europy zwyżki dzięki ubezpieczeniom

10-04-2002, 18:55

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje na europejskich giełdach zakończyły się zwyżkami dzięki wzrostowi notowań sektora ubezpieczeniowego z powodu dobrych prognoz towarzystwa reasekuracyjnego Swiss Re.

Dzięki początkowemu odbiciu na Wall Street również europejskie spółki technologiczne zdołały odrobić część spadków. Powodem przeceny w sektorze były spekulacje, że największy na świecie producent infrastruktury sieciowej Cisco zamierza obniżyć prognozy zysku.

"Inwestorzy odetchnęli z ulgę, że z USA nie napłynęły żadne złe informacje. Jednak nadal uwaga wszystkich będzie skupiać się na wynikach spółek za pierwszy kwartał i to one przesądzą o sytuacji na rynku" - powiedział David Thwaites, analityk z BNP Paribas.

Po zamknięciu środowych notowań w Nowym Jorku wyniki poda internetowa spółka Yahoo!. W przyszłym tygodniu raporty kwartalNe przedstawią Honeywell, Motorola, Sun Microsystems oraz Gateway. W Europie inwestorzy będą czekać na wyniki Philipsa.

"Pierwszy kwartał powinien stanowić przełom w wynikach spółek. Jednak patrząc na ostatnie reakcje rynku wygląda na to, że nie ma wiele miejsca na rozczarowania" - dodał Thwaites.

Do godziny 18.55 indeks Eurotop 300 wzrósł o 0,81 procent, a Eurostoxx 50 zyskał 0,86 procent.

Liderami zwyżek podczas środowej sesji były spółki ubezpieczeniowe. Akcje Swiss Life wzrosły o ponad dwa procent, gdy Deutsche Bank podwyższył rekomendację dla walorów spółki.

Zwyżkowała też druga co do wielkości grupa reasekuracyjna Swiss Re, która podała, że jej strata w 2001 roku była mniejsza od prognozowanej, a w tym spodziewa się osiągnąć znaczny zysk.

W ślad za szwajcarską grupą rosły również akcje francuskiego koncernu Axa, niemieckiego giganta Allianz i reasekuracyjnej spółki Munich Re.

Traciły natomiast koncerny paliwowe, ponieważ po ostatnich zwyżkach ceny ropy ustabilizowały się mimo nadal napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach Europy zwyżki dzięki ubezpieczeniom