Na giełdach w USA utrzymują się fatalne nastroje

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 11-03-2003, 22:06

Po niezłym początku sesji indeksy w USA zakończyły wtorek kolejnym spadkiem. Przecenie przewodziły papiery producentów leków, linii lotniczych i ubezpieczycieli. Inwestorzy z ciągle wstrzymują się z zakupami, czekając na początek wojny w Iraku.

Fatalne nastroje panują w branży farmaceutycznej. O ponad 20 proc. potaniały papiery King Pharmaceuticals, przeciwko któremu śledztwo prowadzi SEC. Wątpliwości odpowiednika polskiej KPWiG budzi polityka cenowa farmaceuty. Wcześniej podobne dochodzenia dotknęły m.in. Bristol-Myers i Schering-Plough, których notowania także we wtorek traciły. Spadał kurs Eli Lilly, bo analitycy z UBS Warburg boją się konkurencji dla Zyprexa, leków na schizofrenię produkowanego przez tę spółkę.

Drugi dzień z rzędu sporo straciły kursy ubezpieczycieli. UnumProvident od piątku stracił połowę swej wartości. Spółka podała fatalne wyniki, a jej księgi budzą wątpliwości władz. Agencja Moody’s ostrzegła, że obetnie rating dla ubezpieczyciela.

Wojna z Irakiem ma kosztować amerykańskie linie lotnicze 4 mld USD, wynika z danych stowarzyszenia transportu lotniczego. Przewoźnicy zwolniliby wówczas 70 tys. pracowników i ograniczyli dzienną liczbę lotów o 2,2 tys. Mocno spada kurs Delta Air Lines, która oczekuje ujemnych przepływów operacyjnych w I kwartale z powodu niskiego popytu. Jeszcze mocniej potaniały akcje AMR, właściciela linii American Airlines. Największy przewoźnik lotniczy na świecie być może będzie zmuszony wystąpić o ochronę przed wierzycielami.

Nastroje w segmencie high-tech pogorszyła obniżka kwartalnych prognoz przez fińską Nokię. Akcje producenta komórek potaniały mocno na parkiecie w Helsinkach, ale w Nowym Jorku jej ADR odrabiały straty.

Spadki przeważały w sektorze motoryzacyjnym. Dyrektor operacyjny Forda jest obiektem wewnętrznego śledztwa w sprawie rzekomego działania na korzyść WPP, międzynarodowej agencji reklamowej. 5-proc. przecena Forda doprowadziła do spadku kursu konkurencyjnego General Motors.

W środę rynek ciągle obserwował będzie rozwój wypadków wokół Iraku. O 14.30 poznamy dane o bilansie handlowym USA za styczeń.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA utrzymują się fatalne nastroje