Na giełdy powrócił znów optymizm

Przemek Barankiewicz
08-07-2002, 00:00

Znakomicie zakończył się tydzień na światowych giełdach. Jedynym zniżkującym rynkiem była Brazylia, która może podzielić los sąsiedniej Argentyny.

Tokijski indeks Nikkei wzrósł w piątek o 1,8 proc., a szczególnym popytem cieszyły się mocno przecenione akcje spółek technologicznych, w tym operatora komórkowego NTT DoCoMo. Dolar utrzymał się powyżej 120 jenów, co poprawiło wycenę japońskich banków i eksporterów. Nie słabnie również popyt na spółki z sektora ciężkiego. Inwestorzy ponownie zwrócili się ku przecenionym producentom chipów - ponad 3 proc. wzrosły akcje NEC, Hitachi, Toshiby i Advantest.

Koreański indeks Kospi szósty raz z rzędu zyskał na wartości. Akcje Samsung Electronics zyskały 2,3 proc. Stalowy gigant POSCO wzrósł 1,1 proc. Moody’s Investors Service w czwartek podniósł długoterminowy rating spółki.

Dzień Niepodległości dobrze nastroił amerykańskich inwestorów. Od początku piątkowej, skróconej sesji, rzucili się oni do zakupów. Rynek uwierzył analitykom, którzy uważają, że ostatnia przecena stworzyła wiele okazji rynkowych. Nastrojów nie zepsuły złe dane z rynku pracy.

Liderem wśród spółek z indeksu DJ był Intel. Producent procesorów, który od początku roku stracił 40 proc., odrobił 10 proc.

Zwyżka na nowojorskich giełdach podtrzymała także szał zakupów na parkietach Europy. Koncern Vivendi wzrósł aż o 16 proc., bo gracze ufają nowym władzom medialnej spółki. Bardzo mocne były telekomy na czele z France Telecom. Stało się tak mimo obniżenia ratingu dla właściciela TP SA przez agencję Fitch. Parkiet wierzy, że francuski rząd wspomoże kontrolowaną w 56 proc. spółkę.

Duży popyt pojawił się także na papierach koncernów paliwowych. Najlepszy w sektorze był hiszpański Repsol YPF, który zamierza bardzo szybko ograniczyć swoje zadłużenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdy powrócił znów optymizm