Na giełdzie bez zmian, Elektrim w centrum uwagi

28-12-2001, 09:38

Piątkowa sesja nie powinna przynieść istotnych zmian na warszawskim parkiecie. Przedostatnia sesja w 2001 roku będzie najprawdopodobniej podobna do ostatnich notowań. Rynek może otworzyć się bez większych zmian i podobnie może się zakończyć. Indeksy mogą jednak drgnąć do góry, ze względu na zwyżki na Nasdaq i NYSE oraz na informacje z Elektrimu. Dodatkowo inwestorzy instytucjonalni mogą podjąć próby poprawy rocznych wyników inwestycyjnych i możemy zaobserwować pewne ruch związane z „winndow dressing”.

Niewątpliwie w centrum uwagi ponownie znajdzie się Elektrim, który chce, aby jego zadłużenie (ok. 500 mln euro) zostało zredukowane o 40 proc. Dodatkowo spólka chce pomniejszoną sumę spłacić w ratach do grudnia 2004 r.

BRE Bank, PZU Życie i Multico podobno tworzą koalicję, która ma skupować akcje Elektrimu. BRE Bank powiększył w ostatnich dniach do 5,02 proc. kontrolowany pakiet udziałów spółki. Dodatkowo w trzech czwartkowych transakcjach pakietowych zmieniło właściciela 2,9 mln udziałów Elektrimu.

Te informacje zapowiadają dalszy popyt na akcje spółki, jednak istotne będzie, jak zachowają się obligatariusze Elektrimu, którzy mają dzisiaj przedstawić swoją opinię na temat przedłużenia terminu wykupu obligacji o 60 dni, czyli do 28 lutego 2002r. Wśród właścicieli obligacji jest hiszpańska Acciona, która może wkrótce wystąpić z wnioskiem o upadłość spółki. Elektrim ma z Hiszpanami na pieńku w związku ze sporem o Mostostal Warszawa i dawne urazy mogą zdecydować o zachowaniu Acciony.

Poza Elektrimem dużo nie będzie się działo. Wciąż dużym popytem będzie cieszyła się Netia, duże zainteresowanie może towarzyszyć akcjom Optimusa, który przyszły rok rozpocznie podziałem na dwie spółki: Optimus Technologie i Onet.pl. Zarówno przy Elektrimie, jak i Optimusie zaangażowany jest BRE Bank, więc jego akcje mogą przyciągnąć uwagę rynku.

Notowania na głównych rynkach Starego Kontynentu zdominują oczekiwania na dzisiejsza decyzję OPEC w sprawie redukcji wydobycia ropy. Kartel obraduje w Kairze, na którym Kraje OPEC mają zdecydować o ograniczeniu produkcji o 1,5 miliona baryłek dziennie.

Sytuację na rynku może ożywić się piątkowa publikacja danych makroekonomicznych. W Polsce zostanie podany zostanie deficyt obrotów bieżących, który pokaże w jakim kierunku zmierza nasz eksport export. O godz. 14,30 w USA nastąpi publikacja danych o zamówieniach na dobra trwałe za listopad i cotygodniowy raport o bezrobociu. Kolejne dane to sytuacja na rynku nieruchomości, Chicago PMI za grudzień i wskaźnik zaufania konsumentów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdzie bez zmian, Elektrim w centrum uwagi