Na globalnych rynkach jest najspokojniej od 2014 r.

opublikowano: 08-01-2018, 14:31
aktualizacja: 08-01-2018, 14:39

Indeks obrazujący natężenie napięć na globalnych rynkach finansowych zszedł najniżej od trzech i pół roku.

Obliczany przez Bank of America ML indeks napięć GFSI spadł na koniec ubiegłego tygodnia do -0,39 punktu, co oznaczało jego najniższy odczyt od połowy 2014 r. Od grudniowego szczytu wskaźnik stracił 0,2 punktu, a zaledwie 0,1 punktu brakuje mu do zejścia najniżej od 2007 r., kiedy notowania aktywów ryzykownych zbliżały się do szczytów hossy. Bazujący na 23 zmiennych obrazujących panujące na rynkach ryzyko i zapotrzebowanie inwestorów na zabezpieczanie pozycji wskaźnik BofA ML to nie jedyny barometr koniunktury, pokazujący świetne nastroje na rynkach.

Na przełomie roku na rynkach większości klas aktywów spadała zmienność, co przełożyło się na spadek kosztu zabezpieczenia przez inwestorów pozycji przed przeceną. Tzw. indeks strachu VIX, obrazujący oczekiwaną przez inwestorów zmienność w notowaniach wskaźnika giełdy nowojorskiej S&P500, utrzymuje się przy rekordowo niskich poziomach, a tworzony przez bank JPMorgan indeks wahań na rynkach walutowych znalazł się w piątek najniżej od września 2014 r. Jednocześnie odsetek indywidualnych inwestorów amerykańskich obstawiających zwyżki w ciągu kolejnych 6 miesięcy sięgnął 59,8 proc. i był najwyższy od grudnia 2010 r.

Niskie odczyty tworzonego przez Bank of America ML indeksu napięć to zapowiedź kontynuacji - przynajmniej w średniej perspektywie - dobrej koniunktury na rynkach aktywów ryzykownych, podpowiadają historyczne zależności. Ostatnie fale hossy na rynkach aktywów ryzykownych dokonywały się zwykle już przy tendencji rosnącej wskaźnika GFSI, a załamania rynkowe były często poprzedzane jego nagłymi zwyżkami. Przykładowo twarde dno odczytów GFSI przed końcem hossy w 2007 r. wypadło jeszcze w lutym 2006 r., po czym indeks wszedł w tendencję wzrostową, kulminującą w październiku 2008 r., po upadku banku Lehman Brothers i na ponad cztery miesiące przed dnem bessy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy