Na GPW: inwestorzy zerkają w ekrany zamiast handlować

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-06-2003, 11:29

Oddechu ulgi po wygranym przez Leszka Millera głosowaniu nad wotum zaufania nie widać w poniedziałek na GPW. Nasz parkiet poddał się korekcie, która spotyka większość rynków świata. Skala obrotów jest bardzo mała, co sugeruje, że gracze wolą oglądać zeznania premiera przed komisją śledczą. Do zakupów nie skłania także świąteczny tydzień (Boże Ciało w czwartek).

Lepsze od rynku są kursy Pekao SA i Budimeksu. Prezes banku podtrzymała prognozę, że w tym roku Pekao SA zanotuje dwucyfrowy wzrost zysku netto. Warto pamiętać, że Maria Wiśniewska przez większość ubiegłego roku przedstawiała inwestorom zdecydowanie zawyżone szacunki wyników. Na ponowną utratę zaufanie zarząd nie może sobie pozwolić, dlatego z pewnością zrobi wszystko, by zysk sięgnął przynajmniej 900 mln zł.

Wyjście na koniec roku „nad kreskę” zapowiedział prezes Budimeksu. To może być nieco trudniejsze, bo po I kwartale grupa notuje 16,4 mln zł strat. Spółka poprawia jednak rentowność sprzedaży i tnie koszty.

Z innych spółek budowlanych wiadomości są bardziej niepokojące. Bracia Piaseccy, założyciele Pia, sami złożyli wniosek o upadłość (wcześniej zdążyli sprzedać część posiadanych akcji). Kapitał własny ma ujemną wartość 237 mln zł, dlatego papiery spółki są praktycznie bez wartości. Dzisiejszy spadek kursu o 50 proc. to jeszcze nie koniec.

Mocno potaniał Mostostal i Elektromontaż Export. ME nie udało się w terminie sporządził sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Audytor wytknął Elektromontażowi błędy w wynikach za 2002 r. Spółka ma skorygować wynik poprawionym raportem z I kwartału.

Tracą spółki IT, które ostatnio były wyjątkowo mocne. Prokom i ComputerLand powołały dwie spółki do offsetu, w których obejmą po 50 proc. kapitału. Ta wiadomość nie jest jednak niespodzianką.

O tym, że naszemu rynkowi jest daleko od efektywności świadczy zachowanie kursu Mennicy. Cena spółki rośnie kolejną sesję po zapowiedzi utworzenia funduszy dywidendowego. Gracze już kilka dni temu mogli wyliczyć, ile zyskają na tej informacji.

Mocne pozostają papiery Impexmetalu. Z informacji PB wynika, że za 71 proc. Huty Zawiercie spółka może dostać od amerykańskiego Commercial Metals 160 mln zł.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW: inwestorzy zerkają w ekrany zamiast handlować