Na GPW niewielkie wzrosty przy znikomych obrotach

11-02-2003, 11:49

Warszawski parkiet już trzecią sesję z rzędu pozostaje pod wpływem korekty wzrostowej. Po ponad godzinie sesji obroty zbliżyły się zaledwie do 30 mln zł i nic nie zapowiada ożywienia na parkiecie. Jednak WIG 20 zyskał prawie 1 proc. i umocnił się ponad poziomem 110 pkt.

Inwestorzy już rozpoczęli grę pod wyniki kwartalne, a wiadomo, że wiele spółek nie ma się czym pochwalić. W tym tygodniu wyniki podadzą między innymi Pekao, ING Bank Śląski, czy KGHM Polska Miedź.

Wzrosty notuje większość spółek z sektora bankowego. Sytuacja sektora bankowego jest już uwzględniona w cenach akcji i inwestorzy, którzy poznali już słabe wyniki Millenium i Kredyt Banku, teraz czekają na raporty pozostałych banków. Wiadomo, że BRE pokaże sporą stratę, Pekao zarobi 800 mln zamiast 1 mld zł. Jednak akcje spółek finansowych są bardzo tanie i banki powoli odzyskują zaufanie rynku.

Niewielki popyt skupił się na głównych blue chipach. O 2 proc. wzrosła wycena PKN Orlen. Koncern naftowy może pokazać dobre wyniki, związane z wysokimi cenami ropy. Dobry zysk netto zapowiedziała już Rafineria Gdańska (według wstępnych szacunków 100 mln zł w 2002 roku), o przejęcie której walczy PKN. Stabilizacja cen miedzi przywraca do łask akcje KGHM, który zyskuje ponad 1 proc. Podobną zwyżkę zanotowały Prokom i Softbank. Łączące się spółki mają już niezły portfel zamówień i mają duże szanse na zwycięstwo w przetargach na informatyzację PKO i PZU, co utrzymuje popyta na akcje spółek.

Niewielką stratę notują akcje Amiki. Spółka miała kiepskie wyniki w czwartym kwartale, co odbił się w poniedziałkowej wyprzedaży.

Na giełdach wyraźnie zmalało napięcie związane w wojną w Iraku. Pomogły w tym wypowiedzi inspektorów rozbrojeniowych, którzy uważają, że Bagdad zaczyna współpracować. Duża rolę odegrał też rozłam w NATO - Niemcy, Francja i Belgia blokują plany wzmocnienia obrony Turcji na wypadek wojny. To odsuwa atak na Irak, co od razu odbiło się we wzroście amerykańskich i europejskich indeksów. Jednak niepewność powstrzymuje wzrost obrotów. W piątek zapowiedziane jest wystąpienie szefa inspektorów ONZ w Iraku Hansa Blixa, które może mieć wpływ na podjęcie działań zbrojnych wobec irackiego przywódcy.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na GPW niewielkie wzrosty przy znikomych obrotach