Na GPW panuje spokojna atmosfera, ceny idą w górę

(Artur Szymański)
03-03-2005, 14:58

Na warszawskiej giełdzie panuje spokojna atmosfera, co może trochę dziwić jak na dzień ważnych rozstrzygnięć politycznych. Nie było gwałtownej reakcji inwestorów na słowa Marka Belki, obroty są bardzo małe jak na ostatnich kilkanaście dni.

Na warszawskiej giełdzie panuje spokojna atmosfera, co może trochę dziwić jak na dzień ważnych rozstrzygnięć politycznych. Nie było gwałtownej reakcji inwestorów na słowa Marka Belki, obroty są bardzo małe jak na ostatnich kilkanaście dni.

Inwestorzy spokojnie zareagowali na słowa premiera, z których wynika jednoznacznie, że będą przyspieszone wybory parlamentarne. Przemawiając w Fundacji Batorego, Marek Belka powiedział, że co by się nie stało w Sejmie 5 maja (zaplanowany termin głosowania nad samorozwiązaniem parlamentu) to jego rząd tego właśnie dnia zakończy swoją misję.

Wówczas też premier podejmie decyzję co do swojej przynależności politycznej. Wiadomo też, że przed 5 maja nie przyjmie on zaproszenia do przystąpienia do Partii Demokratycznej. Potem zapewne tak, bo jak powiedział – ludzie tworzący nową formację są mu bliscy. Na oświadczenie premiera gwałtownym umocnieniem zareagował złoty, ale indeksy GPW nie wyrwały nagle w górę.

Od rana utrzymuje się trochę nudna atmosfera. Najwięksi inwestorzy zagraniczni nie palą się do powiększania portfeli, ale i nie zamykają pozycji w akcjach. WIG20 oscyluje w kilkunastopunktowej konsolidacji na ponad 0,5-proc. plusie. Wzrost można uznać za odreagowanie wczorajszego mocnego 3,5-proc. spadku. Dziś podaż nie jest aktywna, bo Marek Belka de facto uspokoił rynki finansowe. Inwestorzy mają około dwa-trzy miesiące względnego spokoju zanim na dobre zacznie się kampania parlamentarna.

Z największych spółek po około 1,5 proc. zyskują akcje PKO BP i Telekomunikacji Polskiej, która wczoraj zanotowała aż 4,8-proc. zjazd. KGHM, który w środę wypadł niewiele od niej lepiej dziś drożeć nie chce i utrzymuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. PKN Orlen na niedużym plusie. Najlepiej prezentuje się Computerland, który odrabia straty z ostatnich dwóch fatalnych sesji.

Na szerokim rynku dobrą passę kontynuuje Amica, dużym wzięciem cieszy się także Bank Millennium. Po odwieszeniu notowań o ponad 8 proc. tanieją akcje Energomontażu Północ. Wczoraj spółki Gloria oraz Sices International wezwały do sprzedaży łącznie 3,68 mln walorów przedsiębiorstwa stanowiących 23,2 proc. głosów na WZA. Cena wezwania to 9,1 zł za jedną akcję, czyli sporo poniżej wtorkowej wyceny rynkowej niespełna 14 zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na GPW panuje spokojna atmosfera, ceny idą w górę