Na GPW sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 08-10-2001, 00:00

Na GPW sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie

Mimo słabego początku inwestorzy zakończyli ubiegły tydzień w dosyć dobrych humorach. WIG 20 obronił poziom 1 tys. punktów. Indeks powinien podtrzymać dobrą passę i kontynuować mozolne odrabianie strat.

Inwestorzy na razie nie mogą liczyć na trwalsze ożywienie. Mimo niezbyt optymistycznych ocen koniunktury giełdowej w długim okresie warto wspomnieć, że w ubiegłym roku to właśnie październik był miesiącem odwilży na GPW. Zaawansowane rozmowy koalicyjne, które pozwolą na wyjaśnienie sytuacji politycznej, oraz spekulacje na temat oczekiwanej w tym miesiącu obniżki stóp procentowych mogą przyczynić się do tego, że październik może okazać się najbardziej sprzyjającym okresem dla inwestorów od bardzo długiego czasu.

Obroniony dołek

W minionym tygodniu indeks największych spółek WIG 20 ponownie otarł się o najniższą wartość w tym roku. Z udaną obroną tego poziomu można wiązać pewne nadzieje na oddalenie się od psychologicznego poziomu 1 tys. punktów. Jednak przedłużające się balansowanie na krawędzi nie będzie sprzyjać „byczym” prognozom. W obliczu krótkotrwałych ruchów indeksu szczególnie martwić może aktywność inwestorów. Poziom obrotów spada. To wpływa na dezorientację i zmniejszenie siły strony kupującej.

Nagłe zwroty akcji

Podczas gdy w środę indeksy otarły się o swoje minima, to już w trakcie czwartkowej sesji doszło do chwilowej, ale radykalnej, zmiany tendencji. Inicjatywę na rynku przejął popyt, jednak w stylu, który odsłonił jego wszystkie słabe strony. Spadkowi wartości handlu towarzyszyły wyraźne obawy, czy rynek nie odbił się zbyt gwałtownie i zbyt wysoko. Na ostatniej sesji popyt ponownie zasygnalizował chęć przejęcia kontroli nad rynkiem, co może być pozytywnym sygnałem na najbliższą przyszłość. Obecna sytuacja, charakteryzująca się nagłymi zwrotami koniunktury, zwiększa nieprzewidywalność rynku, ale przybliża go do punktu zwrotnego.

Przebieg ubiegłotygodniowych wydarzeń na giełdach zachodnich zdominowały informacje korporacyjne oraz amerykański program antyrecesyjny. Jednodniowy rajd indeksów za oceanem wywołało utrzymanie prognoz finansowych przez Cisco oraz ogłoszenie przez prezydenta USA pakietu antyrecesyjnego. Amerykańskie instytucje, z Fed na czele, wykazują determinację w celu uchronienia gospodarki przed głębszym kryzysem.

Zyski i straty

Wśród papierów notowanych na GPW, które przyniosły inwestorom najwyższe zyski w ubiegłym tygodniu, były walory 4 Media i Mitexu. Obie spółki zyskują w obliczu oczekiwanego zaangażowania w nie inwestorów. Do aprecjacji kursów przyczyniają się mniej lub bardziej enigmatyczne przesłanki, w czym z lubością celuje szczególnie medialna grupa. Na przeciwległym biegunie znalazły się m.in. akcje STGroup, Apeximu, Howella oraz Stalexportu. Dwie pierwsze spółki, powiązane z branżą IT, najmocniej odczuły skutki załamania koniunktury. Firmy te wykazały się nieumięjętnością radzenia sobie w trudnych czasach i stają przed perspektywą przejęcia. Tymczasem na wycenie Howella i Stalexportu ciąży od dłuższego czasu fatalna sytuacja w branży stalowej oraz wewnętrzne problemy obu spółek. W przypadku tej drugiej są to m.in. posiadane udziały w gigantycznie zadłużonych hutach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie