Na Mazurach da się zarobić

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 06-05-2013, 00:00

Krainę tysiąca jezior zapełniają luksusowe apartamenty. Chętnych nie brakuje

Mazury kochają nie tylko Polacy, ale również Rosjanie i inni zagraniczni turyści. Na brak przyjezdnych nie można więc narzekać. Dzięki powstającym kompleksom konferencyjnym na wynajmie zarabia się nie tylko w sezonie.

Apartamenty na Ptasiej Wyspie w Mikołajkach sprzedawane są również na wynajem. [FOT. ARC]
Apartamenty na Ptasiej Wyspie w Mikołajkach sprzedawane są również na wynajem. [FOT. ARC]
None
None

5 gwiazdek dla zamożnych

Ceny apartamentów na Mazurach są zróżnicowane i wynoszą od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu — wszystko zależy od standardu. Najwyższy będzie w Hotelu Mikołajki, który otworzy drzwi już w lipcu. Na sprzedaż wystawiono 18 apartamentów w systemie condo. Tanio nie jest, bo ceny zaczynają się od 18 tys. zł, a kończą na 30 tys. zł/mkw., ale 5 gwiazdek i lokalizacja kosztują.

Hotel powstaje na Ptasiej Wyspie Jeziora Mikołajskiego. Z lądem będzie połączony przeszklonym tunelem. W skład kompleksu będzie wchodziła marina, w której prywatne miejsce kosztuje 50 tys. zł, restauracja z tarasem widokowym, SPA z basenem, kilka saun i gabinetów odnowy biologicznej. Powstanie też zaplecze konferencyjno- -bankietowe, parking i plac zabaw. Tereny zielone, przeszklone elewacje, nowoczesny dizajn podkreślają luksusowy charakter inwestycji. Dodatkowym jej atutem jest odcięcie od miejskiego zgiełku — bezcenne.

Plusy i minusy

Na apartamentach, które będą w pełni wyposażone, można będzie zarabiać 11 miesięcyw roku. Przez jeden miesiąc — 15 dni w sezonie i 15 dni poza sezonem — będą do dyspozycji właścicieli. Zysk będzie dzielony po połowie. Szacuje się, że przychody roczne będą wynosiły około 38 tys. zł. Gwarancji jednak nie ma, podobnie jak możliwości własnej aranżacji wnętrz, a umowa najmu jest podpisywana na 10 lat.

Dodatkowo właściciele apartamentów będą musieli ponosić koszty ubezpieczenia nieruchomości od zalania i pożaru. Będą też partycypować w opłatach na fundusz remontowy, w kosztach zarządu, administratora, sprzątania i oświetlenia części wspólnych, co ma wynosić ok. 600- -800 zł miesięcznie. Można jednak liczyć, że właściciel hotelu będzie dbał o jak największe obłożenie, podobnie jak o same apartamenty. Zapewni też odpowiednią obsługę gości.

Luksusowo, ale taniej…

Znacznie mniej trzeba zainwestować w apartamenty w ostródzkim Condohotels Plaza. Mniejsze jest też obciążenie inwestora. Będzie on jedynie płacił fundusz remontowy, podatek od nieruchomości i gruntu. Koszty zarządzania, obsługi gości i większość utrzymania budynku bierze na siebie właściciel hotelu. Umowa również jest podpisywana na 10 lat.

Ceny pokoi i apartamentów wynoszą od 9 do 14 tys. zł netto w zależności od metrażu i lokalizacji. Kupujący mogą uzyskać zwrot 23 proc. VAT. Można też liczyć na gwarantowany zysk wysokości 8 proc. rocznie i korzystać z hotelu przez 4 tygodnie w roku. Niedaleko Condohotels Plaza znajduje się plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego i wyciąg dla wodnych narciarzy.

Dużym atutem hotelu są zewnętrzne baseny i SPA & wellness. Do Condohotels Group należy również apartamentowiec RezydencjaWilla Port oraz Hotel Platinum Aqua Fun & Events i hotel Willa Port Conference Resort & Spa. Tu również można liczyć na gwarantowany zysk wysokości 8 proc. rocznie. W rezydencji Willa są do kupienia tylko dwa apartamenty: dwupokojowy o pow. 46 mkw. za niewiele ponad 405 tys. zł netto i trzypokojowy o pow. prawie 66 mkw. za 579 tys. zł. Oba mają tarasy.

…i najtaniej

Za 280 tys. zł można kupić niewielkie lokum w Budynku Apartamentowym Perła w sąsiedztwie Centrum Konferencyjno- -Wypoczynkowego Kormoran w Mierkach, które będzie nim administrowało.

Apartamenty mają powierzchnie od 35 mkw. do 155 mkw. Każdy może mieć taras lub loggię, ale wymaga to dopłaty. Za mkw. loggi trzeba zapłacić 2,6 tys. zł, a za mkw. tarasu 2,2 tys. zł. Inwestycja jednak się opłaci, ponieważ dodatkowa możliwość wypoczynku na powietrzu jest ceniona przez turystów.

Atrakcyjne ceny mają też Apartamenty Żeglarskie Vęgoria wybudowane obok Portu Jachtowego w Węgorzewie — zaczynają się od 4,1 tys. zł za mkw. Do wyboru są lokale o powierzchni od 27 do 100 mkw. Z ich okien widać zamek krzyżacki z XIV w. i skansen.

Apartamenty nad jeziorem

Węgorzewo Apartamenty Żeglarskie Vęgoria

Budynek mieści się w centrum miasta obok Portu Jachtowego na ogrodzonej posesji z zielonym dziedzińcem i całodobową ochroną z monitoringiem. Ma 41 apartamentów o powierzchniach od 27 do 100 mkw. Do kupienia zostało 16. Planowany jest klub fitness & SPA z sauną suchą i mokrą, jacuzzi, siłownią oraz zabiegami kosmetycznymi. Dla mieszkańców przewidziana jest sala do gry w brydża i bilard.

Apartament o pow. 40 mkw.; cena 197,64 tys. zł (4,94 tys. zł/mkw.) Apartament o pow. 54 mkw.; cena 237,17 tys. zł (4,39 tys. zł/mkw.) Apartament o pow. 56 mkw. cena 338,52 tys. zł (5,29 tys. zł/mkw.)

Ostróda Rezydencja Willa Port

Kompleks nad brzegiem jeziora Drwęckiego. W pobliżu plaża, tor kajakowy, bulwar z molo, licznymi restauracjami i barami oraz wyciąg nart wodnych.

Apartament umeblowany, i z pełnym wyposażeniem i tarasemo pow. 44,97 mkw., 395,74 tys. zł, apartament o pow. 65,8 mkw. 579,04 tys. zł.

Willa Bulwar

Budynek został wybudowany nad brzegiem Jeziora Drwęckiego. Apartament o pow. 72,90 mkw.; cena 473,85 tys. zł (6,5 tys.zł/mkw.) Apartament o pow. 65,24 mkw.; cena 435,5 tys. zł (6,5 tys.zł/mkw.)

Condohotels Plaza

Hotel położony w bezpośrednim sąsiedztwie plaży z kompleksem pomostów i wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz w pobliżu bulwaru spacerowego z restauracjami, kompleksu sportowego z kortami tenisowymi, amfiteatru oraz wyciągu dla narciarzy wodnych. Jego dodatkowym atutem są baseny zewnętrzne i rozbudowane zaplecze SPA & wellness. Ceny pokoi i apartamentów wahają się od 9 do 14 tys. zł netto za mkw. w zależności od metrażu i lokalizacji.

Mierki k. Olsztynka

Apartamenty wakacyjne w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Kormoran w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej na terenie lęgowym 17 gatunków ptaków należącym do Obszaru Natura 2000, nad brzegiem jeziora Pluszne. W sąsiedztwie basen, SPA, restauracja, kawiarnia, bar, bilard, sprzęt wodny, rowery górskie, pomosty, tereny rekreacyjne, kort tenisowy, boiska, tawerna rybacka, przystań wodna, kąpielisko, grilowisko na brzegu jeziora i na pomoście.

Metraże od 35 mkw. do 155 mkw. Cena 8,9 tys. zł/mkw. powierzchni apartamentu + 2,2 tys. zł mkw. tarasu i + 2,6 tys. zł/mkw. loggi.

Mikołajki Hotel Mikołajki

Inwestycja na Ptasiej Wyspie Jeziora Mikołajskiego z prywatną mariną z 64 miejscami do cumowania. Apartamenty o powierzchniach od 31,6 mkw. do 114,8 mkw., z możliwością łączenia. W budynku będzie restauracja z tarasem widokowym, SPA z basenem, kompleks saun, gabinety odnowy biologicznej. Budynek na wyspie będzie połączony z lądem przeszklonym tunelem.

Ceny ekskluzywnych apartamentów na sprzedaż w systemie condo wykończonych pod klucz wynoszą od 18 tys. zł do 30 tys. zł za mkw. + 23 proc. VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane