Na parkiecie czerwono, Krosno i Swarzędz toną

Magdalena Graniszewska
02-02-2009, 10:32

Indeksy świecą dziś na czerwono. Blue-chipy zniżkują średnio o 2,7 proc., a średniaki – o 0,9 proc. 

Giełda reaguje dziś na pakiet sensacyjnych wieści, które trafiły na rynek po piątkowej sesji. Nic więc dziwnego, że akcje szklarskiego Krosna i meblarskiego Swarzędza dramatycznie tanieją: pierwsze o 21 proc., drugie o 46 proc. Pierwsza spółka ogłosiła przed weekendem, że złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Przyczyną są gigantyczne straty na niesławnych opcjach walutowych. Druga z kolei zamierza się zlikwidować, ponieważ nie widzi możliwości osiągania zysków w „przewidywalnej przyszłości”.

Po piątkowym komunikacie o cięciu inwestycji tanieje też Cersanit (-3,3 proc.). Spółka zaskoczyła ogłoszeniem programu oszczędnościowego pod zagadkową nazwą „Arka Noego”. Inwestorów to najwyraźniej zaniepokoiło.

Podobnie zachowują się notowania Zelmera. Zniżkują o 7 proc. W piątek po sesji producent AGD po raz kolejny obniżył prognozy na 2008 r., a straty wynikające z ujemnej wyceny opcji oszacował na 28 mln zł, czyli więcej niż przewidywał.

2,5 proc. traci Ciech, który zamierza zmodyfikować strategię, głównie poprzez przycięcie wydatków inwestycyjnych. „Rzeczpospolita” donosi, że zrezygnować może przykładowo z budowa wartej 450 mln zł instalacji aminy. Jednym z najważniejszych celów Ciechu będzie wykupienie od Orlenu Anwilu w konsorcjum z Azotami Tarnów i ZA Kędzierzyn.

Nie ma na razie handlu na akcjach KPPD, którego prezes ostrzega na łamach dzisiejszego „Pulsu Biznesu”, że czwarty kwartał był dla spółki ciężki, a ten rok wcale nie zapowiada się lepiej. Producent tarcicy odczuwa dramatyczny spadek popytu, ale nie planuje drastycznego cięcia kosztów. 

Liderem sesji jest dziś Izolacja Jarocin (+17 proc.), która w zeszłym tygodniu też notowała pokaźne jednorazowe wzrosty. Trudno wyjaśnić też zwyżkę. Producent pap nie publikował ostatnio żadnych istotnych informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Na parkiecie czerwono, Krosno i Swarzędz toną