Na parkiecie zielono

GRA
opublikowano: 28-07-2010, 11:44

Warszawskie indeksy są w środę na małych plusach. Rosną lekko przed południem zarównio blue-chipy, jak i średniaki. Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Bioton, który zyskuje 5 proc., a  najgorzej PKO BP, które traci 1 proc.

Zyskuje mocno Telekomunikacja Polska (+2,5 proc.), która pochwaliła się, że w drugim kwartale jej przychody wzrosły o 2,9 proc. względem poprzedniego kwartału. W ujęciu rok do roku przychody spadły jednak o 4,7 proc.

- Jest to mimo wszystko istotna poprawa w porównaniu do -10,2 proc. w I kwartale 2010 r. – napisał zarząd w komunikacie.

TP SA pochwaliła się też osiągnięciem 150 mln zł oszczędności kosztowych w drugim kwartale (łącznie 280 mln zl w pierwszym półroczu). W efekcie grupa zanotowała wzrost marży EBITDA do poziomu 36,9 proc. i wzrost zysku netto o 14 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Przychody TP SA były niższe niż w II kw. 2009 r., jednak nieznacznie przekroczyły oczekiwania rynku. Zysk netto przekroczył oczekiwania rynkowe o 12,8 proc. – podkreślają w dzisiejszym komentarzu analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

Wyniki pokazał też bank BZ WBK. Zysk netto wyniósł 250 mln zł i był niższy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 263 mln zł. Różnica wynika przede wszystkim z wyższego ujemnego salda odpisów i rezerw. Kurs reaguje na te wyniki spadkiem o 0,2 proc.

Na szerokim rynku liderem sesji jest Trion, który zyskuje 14 proc. Tego wzrostu nie uzasadniają jednak żadne nowe informacje płynące ze spółki. „W ogonie” wciąż jest Karen (-7 proc.) i Komputronik (-5 proc.). Inwestorzy najwyraźniej wciąż negatywnie przezywają informacje o pozyskaniu nowego inwestora dla Karena.

Na 1-proc. plusie jest Boryszew. Roman Karkosik, który kontroluje tę spółkę, zaproponował, żeby spółka przeprowadziła emisję z prawem poboru (dniem jego ustalenia byłby 2 listopada 2010 r.). Chodzi o emisję 752 mln papierów, z ceną emisyjną na poziomie 0,10 zł. Daje to wartość emisji na poziomie 75 mln zł. Na co te pieniądze? Boryszew finalizuje właśnie przejęcie włoskiej grupy Maflow, działającej w segmencie motoryzacyjnym. Łączna wartość transakcji ma wynieść ok. 100 mln zł.

O branży turystycznej pisze dzisiejszy „Parkiet”. Dziennik donosi, że mimo negatywnych wydarzeń, do których doszło w drugim kwartale (żałoba narodowa spowodowana katastrofą w Smoleńsku, problemy z pyłem wulkanicznym oraz powódź), spółki turystyczne nie narzekają. Władze Rainbow Tours (touroperator zyskuje 0,8 proc.) zapowiadają wyniki lepsze od zeszłorocznych. Interferie (kurs hotelarskiej firmy jest stabilny) – nie gorsze niż w zeszłym roku. Pesymizm czuć jedynie w Travelplanet.pl (firma sprzedająca wycieczki przez Internet drożeje o ponad 2 proc.). Spółka narzeka na koszty reklamy internetowej i zapowiada stratę większą niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Na parkiecie zielono