Na powtórkę z Cargo trudno liczyć

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 10-12-2013, 00:00

Apetyt zarządzających na akcje Energi został zaspokojony, więc duża przebitka w debiucie będzie niespodzianką

Na akcjach towarowego przewoźnika z grupy PKP można było zarobić ponad 18 proc. w dużej mierze dlatego, że wielu funduszom inwestycyjnym sprzedający przydzielił ledwie ułamek tego, na co zarządzający złożyli zapisy. Uzupełnianie portfeli skończyło się pompowaniem notowań, na co liczą zapewne także ci, którzy wzięli udział w prywatyzacji Energi. Niestety, wiele wskazuje na to, że o powtórkę z historii będzie trudno.

Zobacz więcej

Mirosław Bieliński, prezes Energi, fot. Tomek Pikuła

— Obawialiśmy się dużej redukcji, więc zapisaliśmy się na większy pakiet akcji. Ostatecznie dostaliśmy 25 proc., ale to tak naprawdę dwa razy więcej, niż oczekiwaliśmy, co nas zadowala — mówi zarządzający, który chce pozostać anonimowy.

— Spodziewam się sporej podaży akcji. Jakość książki popytu jest dosyć słaba. Akcje otrzymało wielu inwestorów zagranicznych, w tym np. fundusze hedgingowe. Jeszcze do nie dawna podaż wchłaniały OFE, dziś jednak raczej nie ma co liczyć na fundusze emerytalne. Uważam więc, że kurs walorów w kilka dni po debiucie będzie na minusie — ocenia drugi zarządzający.

Kupić, sprzedać, zapomnieć

Seweryn Masalski z Superfund TFI tłumaczy, że praktyka składania większych zapisów od faktycznych potrzeb, w obliczu spodziewanej redukcji, jest częsta zarówno wśród inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

— Przypadek Energi różni się od PKP Cargo tym, że na rynku mamy kilka spółek z branży. Tak więc jeśli zarządzający otrzymali więcej od potrzeb, może to zaowocować podażą akcji Energi, PGE lub Tauronu. Sądzę, że akcje gdańskiej firmy sprzedawać będą również inwestorzy indywidualni. Wielu z nich będzie chciało spieniężyć inwestycję na pierwszej sesji, nawet godząc się z niewielkim zyskiem lub stratą, by móc uczestniczyć w innych debiutach, które ostatnio dawały sporo zarobić — ocenia Seweryn Masalski.

Adam Łukojć ze Skarbca TFI zwraca uwagę, że w pierwszych tygodniach po debiucie do sprzedających mogą również dołączyć pracownicy, którzy mają około 16 proc. akcji Energi. — To wszystko razem sprawia, że w pierwszych dniach czy tygodniach po debiucie podaż akcji Energi może sięgnąć nawet 25 proc. wszystkich akcji spółki — uważa Adam Łukojć.

Cena zagrała rolę

Zdaniem Seweryna Masalskiego, kontrowersje wokół oferty PKP Cargo mogły też mieć wpływ na to, że cenę w IPO ustalono na dość wysokim poziomie, żeby uniknąć zarzutów o działanie na szkodę skarbu państwa. Tym bardziej że w najbliższym czasie nie będzie dużych prywatyzacji, do których trzeba zachęcać inwestorów. A to właśnie cena w ofercie, w przypadku niektórych TFI, decydowała o popycie.

— Doszliśmy do wniosku, że 17 zł to za dużo za walory spółki, która działa w niezbyt ciekawym sektorze, gdzie ma dużo rywali, a sama praktycznie nie ma możliwości wzrostu. Woleliśmy więc zostawić miejsce w portfelu na inne ciekawsze debiuty — tłumaczy przedstawiciel jednego z TFI.

— Nie byliśmy zainteresowani ofertą Energi. Uważam jednak, że w dniu debiutu walory podrożeją do 17,5 zł — dodaje drugi zarządzający.

Skarb państwa sprzedał w ofercie 34,2 proc. kapitału spółki po 17 zł za akcję. W sumie pozyska więc 2,4 mld zł. Cena maksymalna wynosiła 20 zł.

Rynek pierwotny w pigułce

  • Elementa Holding zamknął ofertę, której wartość wyniosła 61,2 mln zł. Redukcja w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 68 proc. Debiut 18 grudnia.
  • MFO ustaliło na 12 zł maksymalną cenę akcji w ofercie. Zapisy drobnych graczy przyjmowane są do czwartku.
  • Jutro kończą się zapisy na akcje Gorenje w transzy inwestorów indywidualnych. Cena to 18,1 zł.
  • Capital Park zamknął ofertę, wartą 136 mln zł. Redukcja w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 26 proc. Akcje sprzedawano po 6,5 zł, wobec ceny maksymalnej równej 10 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na powtórkę z Cargo trudno liczyć