Na przetargu będzie gorąco

Rafał Benecki
opublikowano: 05-12-2001, 00:00

We wtorek na rynku papierów skarbowych utrzymywał się pozytywny nastrój inwestorów, zwyżkowały ceny papierów z całej długości krzywej dochodowości.

Pod koniec dnia obligacje benchmarkowe 2-letnie (OK0803) handlowane były z rentownością 10,22 proc. wobec 10,35 proc. w poniedziałek. Z kolei obligacje 5-letnie (PS1106) osiągnęły rentowność 9,656 proc. wobec 9,675 proc. dzień wcześniej.

Sytuacja na rynku kształtowała się pod wpływem oczekiwań na dzisiejszy przetarg obligacji skarbowych Ministerstwa Finansów. Opublikowane w poniedziałek podaże na grudzień są niższe od spodziewanych przez inwestorów, co dodatkowo wzmacnia popyt na polskie wysokorentowne papiery. Ministerstwo Finansów zaoferuje nowe dwuletnie obligacje benchmarkowe OK1203 wartości 1,2 mld zł oraz obligacje pięcioletnie PS1106 wartości 1,2 mld zł. Oczekiwany jest spory popyt ze strony inwestorów, szczególnie na nowe papiery dwuletnie. Zainteresowanie nimi będzie duże również ze względu na przypadający w tym miesiącu wykup serii OK1201.

Na wzrost rynku wpływają także wypowiedzi członków rządu, którzy liczą na kolejne obniżki stóp jeszcze w tym roku.

Tymczasem na wczorajszym przetargu zamiany inwestorzy ponownie wykazali niewielkie zainteresowanie oferowanymi papierami. Popyt wyniósł 781 mln zł wobec 833 mln zł przed tygodniem. Rentowność sprzedanych w zamian obligacji pięcioletnich (PS1106) była wyższa od oferowanej w tym dniu na rynku wtórnym, co może wskazywać, że część inwestorów uznała za bardziej atrakcyjne nabycie pięcioletnich obligacji na dzisiejszym przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu