Na razie impas został przełamany

Paweł Janas
opublikowano: 03-08-2005, 00:00

Doszło do zbliżenia stanowisk w sporze między urzędem celnym a firmami paliwowymi. Kompromis musi jednak zaakceptować resort finansów.

Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj w Szczecinie odbyły się rozmowy zagranicznych koncernów paliwowych z urzędnikami służb celnych. Temat spotkania — sporna interpretacja przepisów dotyczących kontroli paliw sprowadzanych z Niemiec. Efekt rozmów? Jest szansa na przełamanie impasu.

— Służby celne obiecały skierować pismo do resortu finansów z prośbą o zmianę interpretacji przepisów. My zobowiązaliśmy się zabezpieczyć możliwość kontroli wwożonego do Polski paliwa. Oczekujemy jednak, że kontrole te będą miały wyrywkowy charakter — mówi Jacek Wróblewski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Wyciągnięta ręka

O co chodzi w sporze? Firmy przywożące do Polski paliwa autocysternami z Niemiec zostały zobowiązane do wyposażenia miejsc, w których następuje kontrola celna i naliczenie akcyzy w urządzenia do ważenia oleju napędowego i benzyny. Zdaniem koncernów, oznacza to konieczność budowy małych baz magazynowych. Jaki jest powód tych żądań? Fiskus nie dowierza dokumentom importerów i chce, by celnicy przed naliczeniem akcyzy mogli dokładnie zważyć paliwo. Firmy przekonują, że spełnienie tych wymagań oznacza dla nich wzrost kosztów i utratę konkurencyjności.

Po wczorajszym spotkaniu urzędnicy celni złagodzili nieco stano- wisko.

— Podzielamy pogląd, że kontrolowanie każdej cysterny nie ma sensu. Nie chcemy też nikogo zmuszać do budowania baz magazynowych. Będziemy wnioskowali do dyrektora izby celnej, by wysłał do resortu finansów prośbę o ponowną interpretację przepisów. Musimy mieć jednak możliwość kontroli wwożonego paliwa. Dlatego firmy zobowiązały się przedstawić inne rozwiązania, które umożliwią nam kontrolę — mówi Aneta Oppeln-Bronikowska, zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie.

Nowe terminy

Uprzednio koncerny informowały również, że mają czas do września na dostosowanie się do wymagań urzędów celnych. Na wczorajszym spotkaniu ustalono, że termin ten zostanie przesunięty.

— Firmy muszą mieć czas na przygotowanie nowych propozycji. Chcemy też poczekać na rozpatrzenie naszego wniosku przez resort finansów — dodaje Aneta Oppeln-Bronikowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na razie impas został przełamany