Na rynku obligacji w USA powrót „Trump Trade”

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-11-05 17:55

Rentowność obligacji USA rośnie we wtorek po wyraźnym spadku dzień wcześniej, bo wróciło przekonanie, że Donald Trump wygra wtorkowe wybory prezydenckie, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W poniedziałek rentowności obligacji USA spadały po tym jak sondaż w stanie Iowa, zwykle głosującym za Republikanami, pokazał prowadzenie Kamali Harris. We wtorek sytuację odwróciły doniesienia o sygnalizowaniu wygranej Donalda Trumpa przez internetowe serwisy przyjmujące zakłady, m.in. PredictIt, Kalshi czy Polymarket.

Wzrost rentowności obligacji USA w reakcji na sugestie zwycięstwa Trumpa wynika z przekonania, że jego polityka gospodarcza będzie skutkować wyższą inflacją, co zmusi bank centralny do utrzymania wyższych stóp procentowych. Tom di Galoma, dyrektor zarządzający i szef handlu obligacjami w Curvature Securities uważa jednak, że bez względu na to czy wygra Trump czy Kamala Harris w USA nadal będzie kontynuacja polityki wysokiego deficytu, co skutkuje wyższymi rentownościami obligacji.

Rentowność obligacji 10-letnich USA rośnie obecnie o 7,2 pkt bazowego do 4,36 proc., a 2-letnich o 7,1 pkt bazowego do 4,24 proc.