Na świecie rośnie apetyt na ryzyko

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 18-02-2016, 08:55

Rozpoczynający się szczyt Unii Europejskiej, będzie obok sytuacji na rynku ropy i protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB), głównym wyznacznikiem nastrojów na rynkach finansowych w czwartek.

Członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) obawiali się, że zawirowania na rynkach finansowych oraz większe od oczekiwanego spowolnienie w Chinach, może zaszkodzić gospodarce USA, wynika z opublikowanego w środę wieczorem protokołu (tzw. minutki) ze styczniowego posiedzenia Fed. Niemniej jednak większość członków Fed w dalszym ciągu zakładała podwyżki stóp procentowych w przyszłości, ale rozważało zmianę ich ścieżki.

Minutki Fed nie wywołały większej reakcji na rynkach finansowych. Nie zmieniły bowiem nic, jeżeli chodzi o rynkowe oczekiwania co do dalszych działań podejmowanych przez Fed w polityce monetarnej.

W środę kurs EUR/USD spadł do 1,1127 dolara na koniec dnia, co było czwartym kolejnym dniem spadku tej pary, która koryguje obecnie swoje wcześniejsze wzrosty, które wywindowały ją do 1,1376 dolara. Wall Street natomiast poszybowała w górę, tak jak wcześniej miało to miejsce z europejskimi giełdami. Wsparciem okazały się silne wzrosty na rynku ropy. Wczoraj indeks S&P500 zyskał 1,65% i zamknął dzień na poziomie 1926,8 pkt. Był to już trzeci dzień mocnych wzrostów, po tym jak w poprzednim tygodniu zawrócił on z poziomu styczniowego minimum.

Dziś wciąż w centrum uwagi będzie rynek ropy. Uwaga inwestorów ponadto będzie się koncentrować na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (będzie on analizowany w kontekście spodziewanego w marcu dalszego poluzowania polityki monetarnej), na rozpoczynającym się szczycie Unii Europejskiej (będzie on poświęcony m.in. negocjacją Unii z Wielką Brytanią) oraz na serii danych makroekonomicznych z USA (indeks LEI i Fed z Filadelfii, wnioski o zasiłki oraz tygodniowe zapasy ropy).

Pod wpływem rynków globalnych pozostanie dziś polski złoty, reagując umocnieniem na poprawę nastrojów na świecie i osłabieniem na ich pogorszenie. Tym samym podobnie jak to miało miejsce przy okazji publikacji krajowych danych we wtorek i środę, dziś również na drugi plan zejdzie protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz publikowane przez GUS dane o koniunkturze konsumenckiej.

O godzinie 08:42 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3985 zł, a USD/PLN 3,9476 zł. Układ sił na wykresach obu tych par sugeruje, że mogą one spadać w kolejnych dniach.

Po wczorajszym mocnym wystrzale w górę, gdy indeks WIG20 zyskał aż 3,6%, wracając do poziomu 1847,95 pkt., dziś możliwa jest lekka realizacja zysków. Nie mniej jednak poprawa nastrojów na GPW, co w środę doprowadziło do wybicia górą z trzytygodniowej stabilizacji, wydaje się mieć trwalszy charakter. Stąd też docelowo WIG20 powinien wrócić powyżej 1900 pkt.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Główny Analityk Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane