Na Ukrainie klimat nieco łagodniejszy

Magdalena Matusik
27-04-2005, 00:00

50-milionowy rynek, i możliwość dalszego eksportu na rynki wschodnie to walory przyciągające na Ukrainę.

Polski przedsiębiorca po pomarańczowej rewolucji ma coraz więcej okazji do zrobienia dobrego interesu, tym bardziej że gospodarka naszego południowo-wschodniego sąsiada wciąż potrzebuje nowych towarów.

Strefa wolnego handlu

Ukraina to dobry punkt ekspansji na obszar byłego ZSRR. Cała poradziecka Wspólnota Niepodległych Państw (WNP) stanowi strefę wolnego handlu. Eksport z Ukrainy np. do Rosji, nie jest więc obciążony cłami, chociaż istnieją wyjątki.

— Ukraina ma zostać członkiem innego regionalnego ugrupowania — GUUAM, wraz z Gruzją, Azerbejdżanem, Uzbekistanem i Mołdawią, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję dla inwestorów — mówi Jurij Kusznir, prawnik z kijowskiej Kancelarii Danyłko, Kusznir, Sołtys & Jakimiak.

Zmiany w VAT

Podstawowa stawka VAT wynosi na Ukrainie 20 proc. Oprócz stawki podstawowej jest stawka 0 proc. stosowana w eksporcie oraz zwolnienie z VAT — np. dla usług finansowych. Podatnicy, zwłaszcza eksporterzy, często skarżyli się na nieprzejrzyste procedury związane ze zwrotem nadpłaconego VAT.

— Ta nieprzejrzystość ułatwiała biurokracji rozmaite nadużycia związane ze zwrotem VAT — tłumaczy Robert Żukowski, specjalista ds. podatków z kancelarii DGA & Saja.

Dobrą wiadomością jest jednak, że 1 kwietnia weszły zmiany w ustawie o VAT. Mają na celu uproszczenie procedury zwrotu nadwyżki VAT. Od kwietnia nie obowiązuje już, wcześniej wykorzystywane przez inwestorów, zwolnienie wkładów rzeczowych do spółek z VAT oraz z opłat celnych. Importerzy nie muszą też płacić VAT na granicy, mogą rozliczyć VAT od importu w miesięcznych deklaracjach podatkowych.

Dla spółek podstawowa stawka podatku dochodowego wynosi 25 proc. dochodu. Przy uwzględnianiu dochodu do opodatkowania należy wziąć pod uwagę listę wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych.

Dla osób fizycznych stawka podstawowa wynosi 13 proc. W przypadku płatności na rzecz nierezydentów podatek pobierany jest przez płatnika jako podatek „u źródła”, zwykle według stawki 13-proc. Może on być zmniejszony na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Uproszczony system

Wobec spółek uproszczony system opodatkowania stosuje się, gdy ich roczny przychód nie przekroczy 1 mln hrywien. W przypadku dochodów z prowizji — do wartości przychodów wlicza się tylko otrzymane prowizje. Maksymalny limit zatrudnienia to średnio 50 osób w ciągu roku. Stawki podatkowe są uzależnione od faktu, czy spółka jest czy nie jest podatnikiem VAT.

Dla osób fizycznych — jeśli ich przychód nie przekroczy 500 tys. hrywien, a zatrudnienie 10 osób. Stawki podatkowe są ustalone kwotowo, od 20 do 200 hrywien miesięcznie, zależnie od typu działalności. Konkretną kwotę podatku wyznacza samorząd lokalny. Kwota podatku obejmuje również składki na ubezpieczenia społeczne.

Okiem eksperta

Dobry czas na inwestycje

Od pomarańczowej rewolucji na Ukrainie notuje się poprawę klimatu inwestycyjnego, wynikającą między innymi z antykorupcyjnej strategii władz centralnych. Jest teraz dobra okazja, by rozpocząć inwestycje, które na pewno będą procentowały w niedługim czasie. Polacy mają przewagę nad innymi krajami, między innymi w tym, że oni to niedawno przechodzili, wiedzą jakich błędów unikać.

Władimir Kotenko kierownik działu podatkowego Ernst & Young w Kijowie

Okiem przedsiębiorcy

Jest lepiej, będzie jeszcze lepiej

Pomarańczowa rewolucja zapoczątkowała szereg zmian legislacyjnych prawa gospodarczego Ukrainy, które są ukierunkowane na uporządkowanie wewnętrznych zasad i stosunków gospodarczych. Obserwujemy te zmiany, omawiamy ich zakres i skutki z władzami ukraińskimi.

Według zapewnień władz gubernatorskich obwodu zakarpackiego, w którym działa nasza firma Groclin- -Karpaty, obecna sytuacja „naprawiania” systemu gospodarczego ma charakter przejściowy i nie powinna skutkować negatywnie dla funkcjonowania i rozwoju inwestycji zagranicznych. Władze ukraińskie podkreślają intencję utrzymania sprzyjających warunków ekonomicznych dla inwestorów zagranicznych, w tym polskich.

Zbigniew Drzymała prezes Inter Groclin Auto SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na Ukrainie klimat nieco łagodniejszy