Na Wall Street lekki optymizm

opublikowano: 12-09-2012, 22:23

Dow Jones rósł na zamknięciu o niespełna 0,1 proc. poprawiając swoje czteroletnie maksimum. S&P500 kończył dzień 0,2 proc. zwyżką. Nasdaq zyskał 0,3 proc.

Indeksy amerykańskich rynków akcji wzrosły dzięki poprawie nastrojów spowodowanej werdyktem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie EMS. Pomagało także oczekiwanie na ogłoszenie w czwartek przez Fed trzeciej rundy zakupów obligacji. Taniały obligacje skarbowe USA, słabł dolar. W pierwszych 30 minutach handlu S&P500 doszedł do 1439 pkt, największej wartości od maja 2008 roku. Atak na 1440 pkt, uważane przez niektórych analityków za istotny poziom oporu, nie powiódł się i nastąpił odwrót, który zakończył się jeszcze przed upływem 90 minut sesji. Przez kolejne dwie godziny S&P500 powoli rósł, ale zbliżenie się do 1439 pkt znów wywołało reakcję w postaci zwiększonej podaży akcji.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na zamknięciu rosła wartość indeksów 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek telekomunikacyjnych (0,74 proc.), m.in. Verizon, Sprint Nextel i AT&T, które będą oferowały klientom zaprezentowanego w środę przez Apple iPhone'a 5. Najmocniej taniały akcje spółek dostarczających dobra codziennego użytku (-0,7 proc.). W grupie najmocniej przecenionych znalazły się m.in. Altria i PepsiCo. Na zamknięciu rosły kursy ok. 55 proc. spółek z S&P500. Spośród wchodzących w skład Nasdaq Composite drożało 43 proc. Najmocniej rósł kurs Facebooka. To reakcja na wystąpienie szefa spółki. Mark Zuckerberg zabrał głos po raz pierwszy od majowego IPO. Od tego czasu wartość Facebooka spadła o niemal połowę. Inwestorzy przyjęli za dobrą monetę deklarację Zuckerberga, że spółka będzie zmierzać do generowania większości przychodów z urządzeń mobilnych. Apple zakończył sesję wyraźnym wzrostem kursu. To reakcja na środową prezentację nowego iPhone'a. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones na zamknięciu drożało 17. Najmocniej wspomniany wcześniej Verizon i General Electric, który zanotował w trakcie sesji najwyższy kurs od października 2008 roku. Najmocniej taniały akcje koncernu chemicznego Dupont. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na Wall Street lekki optymizm