Czytasz dzięki

Na Wall Street nadal spadki

opublikowano: 08-03-2017, 22:27
aktualizacja: 08-03-2017, 22:33

Dow Jones i S&P500 spadły w środę trzecią sesję z rzędu, odpowiednio o 0,3 i 0,2 proc. Nasdaq kończył dzień wzrostem o mniej niż 0,1 proc.

Inwestorzy nadal sprzedają akcje amerykańskich spółek. W środę  dowiedzieli się, że sektor prywatny stworzył w lutym dużo więcej miejsc pracy niż oczekiwano, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za podwyżką stóp. O tym, że dojdzie do niej za tydzień, przekonani są już niemal wszyscy. Rentowności obligacji skarbowych USA rosną, w środę w przypadku „dziesięciolatek” były najwyższe od 10 miesięcy, a „dwulatek” najwyższe od 2008 roku. Umocnił się dolar. Siódmą z rzędu sesję staniało złoto. Najmocniej popsuła jednak nastroje przecena ropy. Wiadomość o dziewiątym tygodniu wzrostu zapasów surowca w USA oraz ich rekordowej wielkości spowodowała najmocniejszy spadek kursu ropy od 13 miesięcy. Do tego baryłka jest najtańsza od grudnia.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Skutkiem tego była przecena akcji spółek naftowych. Ich indeks spadł najmocniej (-2,5 proc.) z 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Wyraźnie mocniej niż rynek taniały także spółki użyteczności publicznej (-1,5 proc.), którym szkodzą rosnące rentowności obligacji. Na tle rynku najlepiej w środę wyglądał segment ochrony zdrowia i  dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (po 0,3 proc.). Na zamknięciu taniało 54 proc. spółek z S&P500.

Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones spadły kursy 23. Najmocniej rynek przecenił akcje Caterpillar (-2,8 proc.). Producent ciężkiego sprzętu budowlanego ma od jakiegoś czasu problemy w związku z podejrzeniem unikania płacenia podatków. W środę media informowały, że spółka mogła także manipulować zapisami księgowymi i własnym kursem. W trójce najmocniej przecenionych blue chipów znalazły się także Chevron (-2,0 proc.) i Exxon Mobil  (-1,8 proc.), dwa największe amerykańskie koncerny naftowe. Trzy najmocniej drożejące w środę spółki ze średniej Dow Jones, to koncern chemiczny Dupont (0,5 proc.), właściciel hipermarketów budowlanych Home Depot (0,6 proc.) oraz gigant IT Microsoft (0,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane