Na Wall Street przewaga spadków

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-12-23 17:01

Początek sesji na amerykańskich rynkach akcji wskazuje, że inwestorzy nie kwapią się do kupowania przecenionych w ubiegłym tygodniu akcji. Wyjątkiem są technologiczne blue chipy z tzw. wspaniałej siódemki.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Po około 90 minutach handlu Średnia Przemysłowa Dow Jones spadała o 0,6 proc., S&P500 tracił 0,15 proc., a Nasdaq Composite rósł o 0,15 proc. pomimo tego, że dwie trzecie spółek z indeksu taniało.

Podaż przeważała w 9 z 11 głównych segmentach rynku. Najmocniej taniały akcje dostawców dóbr codziennego użytku (-1,4 proc.), spółek materiałowych (-1,0 proc.) i przemysłowych (-0,8 proc.). Jedyne rosnące segmenty, to usługi telekomunikacyjne (0,02 proc.) i IT (0,2 proc.).

Na rynku nadal widać wpływ przekazanego w ubiegłym tygodniu przez szefa Fed „jastrzębiego sygnału”. Rentowność obligacji 10-letnich USA rośnie i jest w pobliżu 7-miesięcznego maksimum. Umocnienie dolara negatywnie wpływa na notowania spółek materiałowych. W poniedziałek negatywnym impulsem okazał się wskaźnik Conference Board, pokazujący nastroje konsumentów. Okazał się dużo niższy niż oczekiwano. Zamówienia na dobra trwałe również spadły mocniej niż oczekiwano, głównie przez mniejsze zamówienia na samoloty i sprzęt wojskowy. Zamówienia na dobra kapitałowe wzrosły najmocniej od roku.