Nadejdą lepsze miesiące

Marcin Goralewski
opublikowano: 17-02-2004, 00:00

Podczas jutrzejszego WZA akcjonariusze mają podjąć decyzję o dalszym istnieniu Próchnika. I tak się pewnie stanie, bo firma łapie oddech.

Próchnik, notowany na giełdzie producent odzieży, odzyskał rentowność. W czwartym kwartale cały czas balansująca na krawędzi upadłości firma zarobiła 390 tys. zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku miała prawie 1,9 mln zł straty.

Będzie lepiej

Próchnikowi udało się także zanotować zysk, a raczej nie zanotować straty z działalności operacyjnej. Wynik ten sięgnął równo... 1000 zł. Warto pamiętać, że w analogicznym okresie 2002 r. ta pozycja była obciążona prawie 1,4 mln zł straty. Zysk operacyjny pokazuje, że na podstawowej działalności Próchnik umie zarabiać.

— W ostatnich miesiącach 2002 r. na nasze wyniki niekorzystnie wpłynęły koszty związane z restrukturyzacją firmy. Chodzi głównie o koszty zwolnień. Bez tego byłyby one lepsze — mówi Katarzyna Suszanowicz, prezes spółki.

Skromny zysk z czwartego kwartału nie pozwolił jednak na zakończenie całego roku na plusie. Po dwunastu miesiącach Próchnik ma niespełna 1,5 mln zł straty netto. W 2002 r. strata była jednak o ponad 600 tys. zł większa.

— Kolejne miesiące powinny być lepsze. Początek roku nie jest co prawda dla Próchnika najlepszy, ale pracujemy jednak nad nowymi kontraktami — dodaje prezes.

Szyjemy czy nie?

Jutro odbędzie się zgromadzenie akcjonariuszy Próchnika. Podczas obrad ma zostać podjęta uchwała o dalszym istnieniu przedsiębiorstwa (wymóg kodeksowy po ostatnich stratach) i uzupełniona rada nadzorcza. Niedawno ponad 6 proc. akcji Próchnika kupiła Elżbieta Sjoblom, nieznany szerzej inwestor. Dzięki temu pakietowi będzie ona największym udziałowcem podczas jutrzejszego zgromadzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadejdą lepsze miesiące