Nadpłata z PIT może być obniżona

IWA
04-06-2012, 00:00

Urzędy skarbowe muszą do końca lipca zwrócić nadpłaty wykazane w zeznaniach PIT za 2011 r. Niektórzy otrzymają je w niższej wysokości.

Na zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego zeznania PIT urząd skarbowy ma 3 miesiące od dnia jego złożenia. Dla osób, które składały te deklaracje 30 kwietnia, ten termin upływa z końcem lipca 2012 r.

Jednak i on może być przesunięty, jeżeli organ podatkowy ma wątpliwości co do prawidłowości dokonanego rozliczenia i je weryfikuje, co może oznaczać prowadzenie czynności sprawdzających i ewentualną konieczność sporządzenia korekty. Jeżeli korekty dokona organ podatkowy (co jest możliwe przy nadpłatach do 1000 zł), a w skorygowanej deklaracji nadal wykazana jest nadpłata, to bieg trzymiesięcznego terminu do jej zwrotu rozpoczyna się 14 dni po otrzymaniu przez podatnika skorygowanej deklaracji z urzędu.

— Jeżeli natomiast korektę sporządzi podatnik, po otrzymaniu wezwania od organu podatkowego, wtedy termin na zwrot nadpłaty rozpoczyna się od chwili złożeniem korekty przez podatnika — wyjaśnia Piotr Kaim, doradca podatkowy, współpracownik serwisu podatkowego PwC (Taxonline.pl).

Odsetki za spóźnienie

Piotr Kaim przypomina też, że nadpłata wykazana w rocznym PIT nie jest oprocentowana.

— Odsetki należą się podatnikowi tylko wtedy, gdy naczelnik przekroczy odpowiedni termin, czyli w sytuacji typowej zwróci nadpłatę po upływie 3 miesięcy od złożenia rocznej deklaracji. W takiej sytuacji podatnik ma prawo do odsetek nie tylko za okres zwłoki, ale także za cały okres rozpoczynający się od formalnego powstania nadpłaty, czyli od dnia złożenia deklaracji.

Ostatnim dniem okresu odsetkowego jest dzień, w którym nadpłacony podatek zostanie zwrócony — podkreśla doradca z PwC.

Oprocentowanie wypłaconej z opóźnieniem należności oblicza się według odsetek skarbowych, naliczanych od zaległości podatkowych. W tym roku, po złożeniu PIT za 2011 r., ich stawka się zmieniła. Do 9 maja włącznie wynosiła 14 proc., od 10 maja jest to 14,5 proc.

Zaległości podatkowe

Nadpłata nie zawsze jednak trafi do podatnika w pełnej wysokości. Jak wyjaśnia Piotr Kaim, w takiej sytuacji może być osoba, która wykazuje zaległości podatkowe lub ma bieżące nieuregulowane zobowiązania podatkowe. Zgodnie z ordynacją podatkową, nadpłata — w pierwszej kolejności — zaliczana jest na poczet zaległości (z odsetkami) oraz zobowiązań bieżących.

Dopiero ewentualna nadwyżka jest zwracana bezpośrednio. W przypadku nadpłaty wykazanej w rocznym PIT wspomniane zaliczenie jest dokonywane z datą powstania takiej nadpłaty, czyli z dniem złożenia deklaracji.

— Podstawa naliczania odsetek za zwłokę od ewentualnych zaległości podatkowych ulega zatem zmniejszeniu, począwszy od dnia złożenia rocznej deklaracji PIT, w której wykazano nadpłatę — informuje doradca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nadpłata z PIT może być obniżona