Nadzór ostrzega

opublikowano: 11-09-2018, 22:00

For Direct i Monetivo prowadzą w Polsce działalność bez uprawnień. Sprawa trafiła do prokuratury.

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego KNF) trafimy dwie firmy finansowe — For Direct Przedstawicielstwo w Polsce, pozycjonujące się jako bank partnerski oraz Monetivo, operator płatności. Powodem jest brak stosownych licencji.

For Direct Przedstawicielstwo w Polsce (FDPP) jest częścią grupy For Direct z siedzibąna Dominikanie. Firma oferuje klientom rachunki oszczędnościowe, inwestycyjne i powiernicze w oparciu o licencję międzynarodową Direct Banku LTD. FDPP oferuje również handel na giełdzie krypotowalutowej DBC Exchange.

Nadzorca skierował przeciwko spółce FDPP zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Białej Podlaskiej z art. 171 ust. 1 ustawy prawo bankowe: brak stosownego zezwolenia prowadzi na prowadzenie działalności polegającej na gromadzeniu depozytów klientów, udzielaniakredytów i pożyczek. Przedstawicielstwu spółki grozi kara grzywny do 10 mln zł lub pozbawienia wolności do lat 5.

Druga firma, przed którą ostrzega nadzorca, to poznańskie Monetivo. Jest operatorem płatności internetowych i mobilnych oraz umożliwia swoim merchantom sprzedaż ratalną. Do prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald skierowano zawiadomienie z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych. Spółce zarzuca się prowadzenie działalności bez uprawnień, co podlega grzywnie do 5 mln zł i karze pozbawienia wolności do lat 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu