Naftohaz: Mamy rezerwy gazu na miesiąc

PAP
03-03-2008, 17:42

Ukraińska państwowa spółka gazowa Naftohaz poinformowała w poniedziałek, że ma rezerwy gazu pozwalające jej dostarczać paliwo odbiorcom na rynku krajowym co najmniej przez miesiąc.

"Naftohaz ma rezerwy wewnętrzne i gotów jest wykorzystać je dla pokrycia potrzeb rynku wewnętrznego. Zapasów powinno wystarczyć przynajmniej na miesiąc" - oznajmił w rozmowie z dziennikarzami rzecznik kompanii Wałentyn Zemliański.

Ocenił, że ograniczenia w dostawach gazu zastosowane przez Rosjan, "nie są krytyczne", a z uwagi na dobrą pogodę zużycie błękitnego paliwa jest mniejsze niż zazwyczaj.

Zemliański zapewnił jednocześnie, że Ukraina wypełnia swe zobowiązania tranzytowe na rzecz odbiorców rosyjskiego gazu w krajach Europy Zachodniej.

Gazprom dostarcza obecnie państwom Unii Europejskiej ok. 25 procent potrzebnego im gazu. Przez Ukrainę przesyłane jest 80 proc. rosyjskich dostaw paliwa dla UE.

W poniedziałek rano Gazprom ogłosił, że w związku z niespłaconym zadłużeniem za dostarczony gaz ograniczył jego dostawy na Ukrainę o 25 proc. Tego samego dnia w południe uprzedził o dodatkowym, 10- procentowym ograniczeniu.

Według rosyjskiego koncernu strona ukraińska nadal nie zwróciła całości długu za paliwo dostarczone w 2007 roku i nie podpisała kontraktów na 2008 rok, choć dostawy były kontynuowane.

Wcześniej władze w Kijowie informowały, że dług za gaz wobec Gazpromu został oddany jeszcze w ub. tygodniu.

Jarosław Junko(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Naftohaz: Mamy rezerwy gazu na miesiąc