Nagły wzrost kursu Rolimpexu

Maciej Zbiejcik
03-01-2001, 00:00

Nagły wzrost kursu Rolimpexu

Niezwykle udanie rozpoczął się 2001 rok dla akcjonariuszy Rolimpexu. Mało kto mógł przypuszczać, że walory warszawskiej spółki już na otwarciu pierwszej sesji nowego roku podrożeją blisko o 15 proc., a na zamknięciu ponad 26 proc. Jest to o tyle zaskakujące, iż ostatnie miesiące pokazywały, że notowana Rolimpexu nie mogły odbić się od dna.

Wszystko wskazuje na to, że niezwykły optymizm w inwestorów tchnęła wiadomość o sfinalizowaniu umowy Skarbu Państwa z Central Soya. Zgodnie z deklaracją z lipca 2000 roku, Skarb Państwa odsprzedał na rzecz Central Soya Rolpol Holding 4 880 745 akcji Rolimpexu stanowiących 24,45 proc. kapitału akcyjnego i głosów na WZA. Wartość transakcji przekroczyła 44 mln zł.

Jednak tak naprawdę to nie jedyny powód nagłych zakupów akcji Rolimpexu. Okazuje się, że sfinalizowanie umowy Skarbu Państwa z Central Soya otwiera drogę dla strategicznego udziałowca warszawskiego holdingu do dalszego zwiększania zaangażowania w Rolimpeksie. Jeszcze w sierpniu 1999 roku Central Soya zawarł z Rolimpex Pracownicy oraz Rolimpex Towarzystwo Inwestycyjne umowę przewidującą opcję zakupu walorów Rolimpex posiadanych przez te spółki. Umowa dotyczy nie więcej niż 24,45 proc. akcji. Jednak najważniejszą sprawą w tym wszystkim wydaje się cena, po jakiej ma nastąpić przejęcie tego pakietu. Według umowy, będzie to równowartość 1,9 dolarów za sztukę albo średniej ceny rynkowej z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających ewentualną transakcję. W sytuacji nie najlepszych notowań spółki bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy wariant, który zgodnie z aktualnym kursem dolara gwarantuje uzyskanie około 7,8 zł za akcję. Tymczasem wczoraj na zamknięciu za walory spółki płacono 4,28 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nagły wzrost kursu Rolimpexu