Czytasz dzięki

Najbogatsze samorządy (RANKING)

WST
opublikowano: 13-07-2015, 17:12

Najnowszy ranking „Bogactwa samorządów” przyniósł zaskakującą zmianę. Lider wśród małych miast z ostatnich lat znalazł się na ostatnim miejscu w swojej kategorii.

Tym razem, w zestawieniu opracowanym przez „Wspólnotę” na pierwszym miejscu znalazło się w kategorii województw lubuskie (256,93 zł per capita), wśród miast wojewódzkich Warszawa - 6332,2 zł per capita (wyprzedziła Białystok - 4936,6 zł i Wrocław - 4885,4 zł), zaś wśród mniejszych Sopot i Polkowice.

Port w Nowym Warpnie
Mateusz War - wikipedia

Dane obejmujące rok 2014 – jak podkreślają twórcy raportu – wskazują, że nie był to zły rok dla samorządów. 

Jeszcze w 2012 roku w wielu kategoriach (i typów JST) obserwowaliśmy stagnację, a nawet spadek dochodów. Rok 2013 był już lepszy w porównaniu z poprzednim – dochody co najmniej utrzymywały się na niezmienionym poziomie, a na ogół lekko wzrastały. W 2014 r. lekki lub też szybszy wzrost dochodów dotyczył już wszystkich kategorii jednostek samorządowych. Oczywiście wzrost dochodów to nie dokładnie to samo, co poprawa sytuacji finansowej – napisała „Wspólnota” w raporcie. 

Dochody samorządów rosły najszybciej w województwach (ponad 10 proc.) zaś najwolniej w powiatach (3 proc.). Co warte wspomnienia, to fakt, że zwiększały się przede wszystkim dochody własne. Wszędzie wzrastały też wpływy z udziałów w PIT. Nieco inaczej wygląda obraz zmian udziałów w CIT. Zaobserwowano ich wzrost w samorządach wojewódzkich i miastach na prawach powiatu, ale spadek w gminach i powiatach ziemskich. Pośrednio wskazuje to na postępującą koncentrację aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach miejskich.

Wzrost inwestycji można wiązać z wyższymi dotacjami unijnymi pozyskanymi przez samorządy. W tym przypadku suma prawie 16 mld zł pozyskana w 2014 roku jest najwyższa w dziesięcioletniej historii przynależności Polski do Unii Europejskiej (choć tylko minimalnie wyższa, niż w rekordowym dotychczas roku 2011).

Warszawa, Sopot, Polkowice, Kleszczów to w swoich kategoriach liderzy od zawsze. Także na dalszych miejscach zmiany nie są wielkie. Sensacyjnie za to wygląda zmiana w kategorii małych miast. Zeszłoroczny lider (i  miasto zajmujące miejsce w pierwszej trójce od pięciu lat) – Nowe Warpno –  spadł aż na ostatnie miejsce. Wyjaśnienie jest proste. Bardzo wysoka pozycja miasta w latach ubiegłych wynikała o otrzymywanych od urzędu morskiego wysokich wpłat z tytułu zaległego podatku od nieruchomości. Ostatnia wpłata wpłynęła w roku 2013. Do tak drastycznego spadku przyczyniła się również dokonana w 2014 roku bardzo wysoka wpłata na rzecz subwencji równoważącej (tzw,. janosikowe). W efekcie obliczany wskaźnik zamożności spadł z 18 914 zł na jednego mieszkańca w 2013 r. do zaledwie 172 zł per capita w 2014 r. 

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wśród województw po raz pierwszy od 2010 roku liderem zostało lubuskie, a dotychczas najzamożniejsze woj. dolnośląskie spadło aż na 9. pozycję. Wśród powiatów już po raz drugi z rzędu najwyższą wartość wskaźnika osiągnął powiat przysuski na Mazowszu.

Cały raport do pobrania TUTAJ>>

Dochód samorządu na głowę mieszkańca (w zł)

Miasta wojewódzkie

Warszawa           6333,2

Białystok             4936,6

Wrocław             4885,4

Gdańsk                4621

Kraków               4539,5

 

Miasta na prawach powiatu

Sopot    6052,8

Dąbrowa Górnicza          4931,1

Siedlce 4905,1

Płock     4802,4

Gliwice                4505,6

 

Miasta powiatowe

Polkowice 6743,7

Piaseczno           3853,4

Kozienice           3811,5

Nowy Dwór Mazowiecki             3635,7

Mikołów             3572

Pozostałe miasta

Krynica Morska 13 798

Dziwnów            7279,4

Podkowa Leśna               5973,5

Karpacz                5362,4

Konstancin Jeziorna      5293,6

 

Gminy wiejskie

Kleszczów 44 330,2

Rewal   12 677,7

Lesznowola       7800,7

Rząśnia                7490,2

Mielno 6634,4

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane