Najbogatszy Brytyjczyk inwestuje w Belgii

opublikowano: 16-01-2019, 07:57

Najbogatszy człowiek w Wielkiej Brytanii, miliarder sir Jim Ratcliffe, chcąc uniknąć obaw i kosztów związanych z brexitem, a także paraliżu brytyjskiego biznesu, postanowił swoją nową inwestycje ulokować w Belgii. Zamierza zbudować zakład petrochemiczny w Antwerpii. Skala inwestycji jest niebagatelna, bo opiewa na co najmniej 3 mld EUR.

Ineos, należąca do Ratcliffe'a firma chemiczna i jedno z największych brytyjskich przedsiębiorstw, ogłosiła w informację o zaplanowanej inwestycji w zaledwie kilka godzin przed tym, jak parlament w przeważającej części głosował za odrzuceniem warunków odejścia Wielkiej Brytanii ze struktur  Unii Europejskiej. Firma już wcześniej zapowiadała, że wybierze któryś z krajów na kontynencie do lokalizacji swojego wielomiliardowego projektu instalacji do krakowania gazu etanowego.

Sir Jim Radcliffe, najbogatszy Brytyjczyk, założyciel i prezes koncernu INEOS
fot. REUTERS/Luke MacGregor/Forum

Inwestycja o wartości 3 mld euro jest największą inwestycją w europejski sektor chemiczny od 20 lat i może zmienić oblicze belgijskiej gospodarki.

Nowy kompleks petrochemiczny zostanie zlokalizowany we współpracy z istniejącymi w Europie zakładami Ineos produkującymi polimery i zostanie połączony rurociągiem z kilkoma jednostkami Inoes ds. etylenu i propylenu.

Majątek sir Ratcliffe'a szacowany jest przez agencję Bloomberg na około 13,1 mld USD. To plasuje go na 89. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane