Najbogatszy i najbiedniejszy poseł RP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 23-05-2013, 13:38

Najgrubszy portfel na Wiejskiej ma poseł Andrzej Gut-Mostowy, najwyższe zobowiązania — Janusz Palikot.

Wczoraj prześwietliliśmy poselskie portfele akcyjne, dziś pod lupę bierzemy ich oszczędności i kredyty. Parlamentarzyści zadłużyli się na 104 mln zł, zgromadzili zaś 73 mln zł (na rachunkach bankowych, w polisach, funduszach czy obligacjach) — wynika z ich oświadczeń majątkowych.

Posłowie PO na czele

Najbardziej pokaźnym portfelem może wykazać się Andrzej Gut-Mostowy, poseł PO, który zgromadził 9,73 mln zł, w tym 300 tys. EUR i 150 tys. USD. Poseł nie ma żadnego kredytu. Do jego aktywów trzeba doliczyć dom wyceniony na 1,3 mln zł i kilka nieruchomości wartych ponad 8 mln zł.

— Mój majątek powiększył się jedynie o dochód spółki Sabała [2,5 mln zł — przyp. red.]. Jestem właścicielem kilku obiektów w Zakopanem. To sklepy na Krupówkach, hotel i restauracja, moje podstawowe źródło dochodu — mówi Andrzej Gut- Mostowy. Spore zasoby pieniężne wykazał też były piłkarz, a dziś menedżer sportowy Cezary Kucharski z PO (3,93 mln zł, w tym 600 tys. EUR). Do tego dochodzą: mieszkanie wycenione na 1,16 mln zł i kilkanaście nieruchomości (ponad 8 mln zł). Na trzecim miejscu uplasował się niezależny poseł Ryszard Kalisz (2,14 mln zł). Widać, że lubi fundusze inwestycyjne, w których ulokował ponad 1,28 mln zł.

Podium dłużników

Wśród posłów z najwyższymi długami numerem jeden jest Janusz Palikot. Jego zobowiązania kredytowe (wraz z żoną) sięgają 9,71 mln zł. Poseł może natomiast pochwalić się czterema samochodami, zbiorem obrazów i mebli o wartości 3 mln zł oraz kolekcją książek za 450 tys. zł. Kolejne miejsce zajmuje Leszek Korzeniowski z PO, którego zobowiązania sięgają 4,31 mln zł. Poseł zaciągnął je na zakup ziemi rolniczej oraz inwestycję hotelową w Czechach. Podium sejmowych dłużników z 4,26 mln zł kredytów zamyka Mirosław Koźlakiewicz z PO. Poseł, który wiele lat szefował firmie drobiarskiej Cedrob (dziś jest przewodniczącym rady nadzorczej), zaciągnął kredyty na gospodarstwo rolne, w tym na zakup urządzeń drobiarskich.

— Kwota kredytów nie jest zatrważająca, jeśli weźmie się pod uwagę to, że to zobowiązania na działalność inwestycyjną, którą prowadzę od wielu lat. Moje oszczędności nie leżą na koncie, bo wierzę, że pieniądz musi się kręcić. Najważniejsze, żeby nie przeinwestować — mówi Mirosław Koźlakiewicz.

Poseł wykazał, że zgromadził 150 tys. zł, a na polisach ma blisko 500 tys. zł. Na uwagę zasługuje oświadczenie Jacka Rostowskiego, ministra finansów, który zaciągnął kilka kredytów w Wielkiej Brytanii na ponad 165,16 tys. GBP (około 827 tys. zł). Oszczędności ministra zebrane w pięciu walutach oraz funduszach sięgają 1,56 mln zł.

Sejm jak bank

Co ciekawe, jeśli chodzi o skłonność do zaciągania długów, reprezentanci narodu nie są reprezentatywni. Podczas gdy nieco ponad połowa Polaków spłaca różne zobowiązania kredytowe, w Sejmie odsetek kredytobiorców wynosi aż 68,4 proc. Być może gdyby ogół społeczeństwa miał dostęp do tak tanich pieniędzy jak parlamentarzyści, chętnych do zadłużenia się byłoby więcej. Z około 315 posłów dłużników około 88 zaciągnęło pożyczkę w sejmowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, którego oprocentowanie jest bezkonkurencyjne — 3 proc. Najwięcej bankowych kredytów udzielił posłom PKO BP — ponad 90. To już kolejny rok z rzędu, kiedy kontrolowany przez państwo bank jest najpopularniejszym dostawcą kredytu na Wiejskiej. Drugi pod względem popularności jest Bank Pekao, który obsługuje 49 kredytów. Na trzecim miejscu jest BZ WBK, a na czwartym, dość niespodziewanie, Getin Noble ex aequo z Multibankiem.

Majątki szefów klubów parlamentarnych w II kadencji Sejmu:

Donald Tusk, PO

121 tys. zł – tyle premier i przewodniczący PO zadeklarował zgromadzonych pieniędzy w walucie polskiej i obcych wraz z jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i emerytalnych

2 – tyle mieszkań o łącznej powierzchni ponad 100 mkw ma premier. Wycenił je na 800 tys. zł. Premier posiada też działkę letniskową wartą 150 tys. zł.

1- tyle samochodów ma Donald Tusk. To sześcioletnia Toyota Auris

450 tys. zł - na tyle premier ma zobowiązania kredytowe wobec Polbanku. To kredyt hipoteczny zaciągnięty wraz z żoną, synem i synową.

Jarosław Kaczyński, PiS

180 tys. zł - tyle pieniędzy zgromadził szef klubu PiS. Nie zadeklarował oszczędności w walutach obcych, ani pieniędzy ulokowanych na polisach czy w funduszach inwestycyjnych.

1,5 mln zł – na tyle wycenił dom prezes PiS. Ma 1/3 udziału w nieruchomości liczącej 150 mkw.

280 tys. zł - takie są zobowiązania pieniężne przewodniczącego PiS

Janusz Palikot, RP

98,5 tys. zł - tyle szef Ruchu Palikota zgromadził pieniędzy w walucie polskiej. Dodatkowo wykazał 21,6 tys. EUR (ponad 88 tys. zł według kursów na koniec grudnia 2012 r.)

4 - taką kolekcję samochodów ma Janusz Palikot. Wycenił je na łącznie 336 tys. zł

1,65 mln zł – na tyle twórca Ruchu Palikota wycenił mieszkanie

3 mln zł - tyle są warte meble i obrazy posła (nie licząc kolekcji książek za kolejne 450 tys. zł)

9,5 mln zł - na tyle poseł wykazał zobowiązania pieniężne, żony i firm, w których ma udziały

Janusz Piechociński. PSL

529,42 tys. zł - tyle przewodniczący PSL zgromadził w walucie polskiej, EUR i USD, a także w funduszach inwestycyjnych

2 - tyle nieruchomości ma minister gospodarki. To 180-metrowy dom i 48-metrowe mieszkanie. Domu poseł nie wycenił, mieszkanie na 156 tys. zł

0 - taka jest liczba zobowiązań pieniężnych posła

Leszek Miller, SLD

229 tys. zł - tyle pieniędzy w zł i euro udało się zgromadzić przewodniczącemu SLD

30 - tyle akcji Petrolinvestu od lat posiada Leszek Miller. Wycenił je na 82 zł.

1,9 mln zł -  taka jest wartość domu (210 mkw) i ponad 106 metrowego mieszkania byłego premiera, który posiada też niezabudowaną działkę rekreacyjną za 60 tys. zł

2- tyle zobowiązań zaciągnął Leszek Miller. To kredyt hipoteczny w PKO BP (pozostało do spłaty ponad 221 tys. zł) oraz leasing samochodu Audi A6 w Volkswagen Leasing Polska (ponad 150 tys. pozostało do spłaty)

Beata Kempa SP*

69 tys. zł - tyle posłanka zgromadziła w 2012 r.

600 tys. zł - tyle warte jest mieszkanie posłanki, którego powierzchnia przekracza 146 mkw.

466 tys. zł - tyle wynoszą pozostałe do spłaty zobowiązania posłanki, które zaciągnęła m.in. w PKO BP i kancelarii Sejmu

*podajemy majątek wiceprzewodniczącej klubu, bo szef partii Zbigniew Ziobro jest europosłem i nie opublikowano jego oświadczenia majątkowego


źródło: oświadczenia majątkowe posłów VII kadencji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane