Najciekawsze dotacje dostępne w lipcu

opublikowano: 07-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W wakacyjnych konkursach przedsiębiorcy mogą zdobyć granty m.in. na wdrażanie innowacji, pomoc prawną i projekty medyczne.

Firmy wciąż nie mogą ubiegać się o pieniądze z nowej perspektywy finansowej. Mają jednak możliwość udziału w konkursach z poprzedniego unijnego rozdania. Granty są dostępne w programach krajowych, regionalnych i organizowanych na poziomie unijnym. Poniżej subiektywny wybór najciekawszych dotacji dostępnych w lipcu.

Wsparcie prawne dla start-upów

Przedsiębiorcy będą mogli zdobyć granty na fachową pomoc specjalistów od przepisów. W szóstej edycji programu „Wsparcie prawne dla start-upów” na młode firmy czekają łącznie 2 mln zł. Każda z nich może zdobyć do 22 tys. zł. Celem programu jest sfinansowanie kosztów doradztwa prawnego wspierającego start-upy w zakresie współpracy z inwestorami i kontrahentami. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 5 lat. Prawnicy z renomowanych kancelarii pomogą im m.in. w przygotowaniu i negocjowaniu umów inwestycyjnych, ocenie ryzyka prawnego oraz w analizie i procedowaniu umów. Nabór wniosków startuje 12 lipca i będzie trwał do 3 sierpnia. 622

Wdrażanie innowacji przez MŚP

Wciąż dostępne są dotacje na nowatorskie rozwiązania. Przedsiębiorcy niebawem będą mogli wziąć udział w grantowym konkursie z poddziałania 1.3.1 „Wdrażanie innowacji przez MŚP” programu Polska Wschodnia. Można w nim zdobyć dofinansowanie na pokrycie kosztów inwestycji prowadzących do wdrożenia innowacyjnych produktów lub procesów technologicznych, w szczególności opartych na wynikach prac badawczo-rozwojowych. Z oferty mogą skorzystać mikro, małe i średnie firmy z pięciu wschodnich województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Minimalna łączna wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie to 1 mln zł. Budżet konkursu to 10 mln zł, a wnioski będzie można składać od 12 lipca do 5 sierpnia.

Granty na Eurogranty

Firmy chcące zdobyć fundusze unijne rozdzielane przez Komisję Europejską powinny zainteresować się konkursem „Granty na Eurogranty” (poddziałanie 2.3.6 programu Inteligentny Rozwój). Można otrzymać w nim dotacje na przygotowanie wniosku o wsparcie w ramach konkursów z unijnych programów takich jak Horyzont Europa, Kreatywna Europa, LIFE, Social Prerogative, Specific Competencies Lines czy Single Market Programme. Dotacje sfinansują też wynagrodzenia pracowników, którzy będą odpowiadali za przygotowanie projektu a także koszty usług doradczych. Granty są przeznaczone dla mikro, małych i średnich firm mających siedzibę lub oddział w Polsce. Wkład własny w konkursie nie jest wymagany. Termin składania wniosków mija 11 sierpnia.

Projekty medyczne

Firmy z sektora MŚP mogą powalczyć o pieniądze na opracowanie innowacyjnych wyrobów medycznych. Dotacje są przeznaczone dla konsorcjów z udziałem jednostek naukowych i placówek leczniczych, jednak liderem partnerstwa w każdym przypadku musi być przedsiębiorca. Granty sfinansują opracowanie i rozwijanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących nowych postaci farmaceutycznych oraz leków biopodobnych. Co istotne, projekty muszą zakończyć się komercyjnym wdrożeniem. Konkurs organizuje Agencja Badań Medycznych, a do zdobycia jest 150 mln zł. Wnioski można składać do końca sierpnia.

Wsparcie dla innowatorek

Specjalne wsparcie czeka na kobiety prowadzące nowatorskie firmy. Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) prowadzi nabór do konkursu „Nagrody UE dla Kobiet Innowatorek” finansowanego w ramach unijnego programu badawczo-innowacyjnego Horizon Europe. Program oferuje paniom prowadzącym biznes najwyższej klasy coaching i mentoring, a także ukierunkowane wsparcie finansowe, dzięki któremu możliwy będzie rozwój firm. Pieniężne nagrody czekają na kobiety z krajów UE i stowarzyszonych, które założyły innowacyjne przedsiębiorstwo. Jest też - z okazji Europejskiego Roku Młodzieży – specjalne dofinansowanie dla “wschodzącym innowatorek” poniżej 35 roku życia. Nagrody są częścią serii działań EIC mających na celu wzmocnienie pozycji kobiet innowatorek oraz zwalczanie uprzedzeń w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Termin składania wniosków upływa 18 sierpnia.

Regionalne dotacje na B+R

W niektórych województwach przedsiębiorcy wciąż mogą ubiegać się o dotacje z regionalnych programów operacyjnych (RPO). 30 czerwca wystartował konkurs z grantami z działania 1.2 „Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości” RPO Świętokrzyskiego. Można zdobyć w nim dofinansowanie na projekty badawcze służące opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych. Przedsięwzięcia powinny więc obejmować realizowanie badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy – ale pod warunkiem, że projekty będą realizowane wspólnie z MŚP, NGO czy instytucjami badawczymi. Na dofinansowanie przedsięwzięć w konkursie przeznaczono 7 mln zł. Przyjmowanie wniosków zakończy się 22 lipca.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane