Czytasz dzięki

Najdłuższy spadek japońskiego eksportu od 33 lat

opublikowano: 16-09-2020, 06:17

Szósty miesiąc z rzędu japoński eksport zanotował dwucyfrowy spadek w sierpniu, informuje Reuters.

Japoński eksport spadł w sierpniu już 21. miesiąc z rzędu, najdłużej od lipca 1987 roku, z czego przez ostatnie sześć miesięcy spadek przekraczał 10 proc.

W ubiegłym miesiącu eksport spadł o 14,8 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści oczekiwali zniżki o 16,1 proc. W lipcu było to 19,2 proc. Do jego spadku w sierpniu przyczyniły się głównie mniejsze dostawy samochodów i paliw mineralnych.

Eksport do Chin, największego partnera handlowego Japonii, rósł w sierpniu o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, głównie dzięki zwiększonym dostawom półprzewodników.

Eksport do USA, kluczowego rynku dla japońskiego eksportu, spadł w sierpniu o 21,3 proc., głównie z powodu zmniejszonych dostaw części silników oraz sprzętu budowlanego.

Tom Learmouth, zajmujący się gospodarką Japonii ekonomista Capital Economics prognozuje, że japoński eksport nie wróci do poziomu sprzed pandemii do początku 2022 roku.

Japoński import spadł w sierpniu o 20,8 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano spadku o 18 proc. Nadwyżka handlowa wyniosła 248,3 mld JPY (2,36 mld USD). Oczekiwano deficytu wysokości 37,5 mld JPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane