Najdłuższy wzrost ceny ropy od 8 lat

opublikowano: 29-06-2018, 08:30
aktualizacja: 29-06-2018, 08:31

Kurs ropy zmierza do zanotowania najdłuższego okresu wzrostu od ośmiu lat. Spowodowały go obawy zakłócenia podaży, które zniwelowały efekt ogłoszenia przez OPEC jej zwiększenia.

Kontrakty na ropę notowane w Nowym Jorku są bliskie zanotowania 13 proc. wzrostu w okresie kwiecień-czerwiec. To już czwarty wzrostowy kwartał z rzędu. Tylko przez ostatnie dwa tygodnie ropa zdrożała o ponad 12 proc. po doniesieniach o wysiłkach rządu USA mających spowodować spadek importu irańskiej ropy. Do tego pojawiły się doniesienia o ograniczeniu podaży ropy z Kanady, Libii i Wenezueli, a także większym niż oczekiwano spadku zapasów ropy w USA.

Notowania ropy WTI w drugim kwartale
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI w drugim kwartale

- Wydaje się, że zgoda OPEC na zwiększenie podaży została w pewien sposób zignorowana przez rynek w sytuacji grożącego globalnego braku podaży, ale kiedy dostrzeżemy rzeczywisty wzrost produkcji przez OPEC, ceny powinny się ustabilizować – powiedział Lim Jaekyun, analityk KB Securities Co.

Ropa WTI z sierpniowych kontraktów tanieje w piątek rano o 0,25 proc. do 73,27 USD. Kurs ropa Brent z wrześniowych kontraktów spada o zaledwie 0,04 proc. do 77,58 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu