Najemcy magazynowi chcą się rozwijać

  • Emil Górecki
12-02-2014, 11:03

Aż 77 proc. najemców magazynów i centrów logistycznych w Polsce w perspektywie 12-24 miesięcy spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię, ale żaden nie planuje przeniesienia się poza granice Polski.

fot. Borys Skrzyński
Zobacz więcej

fot. Borys Skrzyński

Połowa respondentów w najbliższych trzech latach planuje zmianę lokalizacji – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Colliers Intenational. Dlaczego chcą się przenosić? Wśród przyczyn wskazywali głównie potrzebę wynajęcia większej powierzchni, konsolidację, poszukiwanie oszczędności, potrzebę lepszej lokalizacji oraz politykę korporacyjną. Generalnie jednak najemcy są zadowoleni z zajmowanych powierzchni. Aż 77 proc. deklaruje, że jest zadowolona, a 17 proc. - bardzo zadowolona z obecnych warunków najmu. Zaledwie 6 proc. badanych stwierdziło, że powierzchnia nie spełnia ich oczekiwań.

- Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez najemcę w procesie decyzyjnym są koszty. Jednak w związku ze spadkiem poziomu pustostanów w wielu regionach Polski i brakiem inwestycji spekulacyjnych, deweloperzy są mniej skłonni do oferowania ustępstw cenowych. Kluczowe dla obniżenia kosztów najmu jest więc dokładne określenie obecnych i przyszłych potrzeb najemcy, co pozwoli na podjęcie długoterminowego zobowiązania – mówi Tomasz Kasperowicz, partner z działu powierzchni logistycznych Colliersa.

Respondenci ankiety to w 39 proc. firmy logistyczne. Kolejna pozycja – 21 proc. - przypadła na branżę handlową, 17 proc. na FMCG, a 6 proc. na farmację. Wśród badanych znaleźli się również m.in. przedsiębiorcy z sektora przemysłu oraz motoryzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Najemcy magazynowi chcą się rozwijać