Czytasz dzięki

Najgorsze nastroje w transporcie

opublikowano: 03-04-2019, 22:00

Małe i średnie firmy obawiają się spadku sprzedaży, ale ich kondycja finansowa nie jest zagrożona.

Nastroje w segmencie MŚP w ciągu ostatniego półrocza nieco się pogorszyły — wynika z badania przeprowadzonego przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie spółki faktoringowej Bibby Financial Services. Wskaźnik Bibby MSP Index spadł o 2,3 pkt do poziomu 54,3 pkt. Może on przyjmować wartości od 0 do 100 pkt, a im jest wyższy, tym większy optymizm panuje wśród przedsiębiorców. W najgorszych nastrojach jest branża transportowa, która odnotowała największy spadek wskaźnika. Jej przedstawiciele odnotowują w swoich firmach mniejszą liczbę zamówień, pogorszenie płynności i wzrost zadłużenia.

Niewielkie spadki sprzedaży odczuwają również przedsiębiorcy z sektora produkcji, usług i handlu. Stabilna sytuacja jest tylko w budownictwie. Wskaźnik MŚP jest najwyższy właśnie w tej branży i w przemyśle (odpowiednio 56,8 pkt oraz 56,9 pkt), a najniższy w usługach (50,5 pkt). Raport pokazuje również, jak małe i średnie przedsiębiorstwa oceniają wpływ klimatu ekonomicznego Polski na prowadzenie działalności gospodarczej. Okazuje się, że 38 proc. badanych uznało go za sprzyjający dla prowadzenia biznesu.

Niepokoić może fakt, że pół roku temu twierdziło tak 45 proc. Najwięcej przedsiębiorców zadowolonych z panującego klimatu ekonomicznego jest w budownictwie (55 proc.), a najmniej w transporcie (29 proc.). Co ciekawe, przedstawiciele sektora handlu wcale nie są w tym zakresie najbardziej krytyczni — mimo zakazu handlu w niedziele. Wśród nich aż 39 proc. uznało klimat ekonomiczny Polski za sprzyjający.

— Dyskusje na temat dalszych ograniczeń handlu nie ustają, a jednak badani przedsiębiorcy z tego sektora uznali, że w najbliższym półroczu kondycja ekonomiczna ich firm się nie zmieni. Tego zdania jest 48 proc. spółek z tej branży, zaś 29 proc. spodziewa się poprawy — podkreśla Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Generalnie większość badanych MŚP (58 proc.) stwierdziła, że w ostatnim półroczu kondycja ekonomiczna ich firm nie zmieniła się. Podobny odsetek jest zdania, że w najbliższym czasie będzie podobnie. Przedsiębiorcy nie przewidują też zmian w płynności finansowej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zdaniem doktor Anny Czarczyńskiej z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, stabilny optymizm, który panuje wśród małych firm od ponad sześciu lat (w tym czasie wskaźnik Bibby MŚP Index pozostaje na poziomie ponad 50 pkt), pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa potrafią wykorzystywać impulsy rynkowe i zapełniać nisze popytowe, jeśli tylko nie są zaskakiwane nowymi regulacjami prawno-podatkowymi, stwarzającymi dla nich stan zagrożenia kryzysowego, na który trudno przygotować się z wyprzedzeniem.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane