Najgorszy miesiąc DJIA i S&P500 od dwóch lat

opublikowano: 28-02-2018, 22:33
aktualizacja: 28-02-2018, 22:42

Dow Jones spadł o 1,5 proc., S&P500 stracił 1,1 proc., a Nasdaq kończył sesję 0,8 proc. zniżką. Przez miesiąc Dow Jones spadł o ponad 4 proc., S&P500 stracił 3,9 proc., a Nasdaq oddał 1,9 proc. Luty okazał się pierwszym spadkowym miesiącem na amerykańskich rynkach akcji od 11 miesięcy.

Ostatnia w lutym sesja na amerykańskich rynkach akcji miała dwie części. W pierwszej panowała niewielka zmienność i lekką przewagę miał popyt. Druga, trwająca przez ostatnie dwie godziny handlu, była zdominowana przez podaż, która zwiększała się w miarę zbliżania się do zakończenia sesji. Publikowane w środę dane o PKB w czwartym kwartale i Chicago PMI oraz indeksie zawieranych umów sprzedaży domów nie wywołały jednoznacznej reakcji, bo można było je interpretować w obie strony, zwłaszcza po jastrzębiej wypowiedzi szefa Fed we wtorek.

Inwestorzy sprzedawali przede wszystkim akcje spółek z segmentu energii (-2,3 proc.), co można tłumaczyć dużym spadkiem ceny ropy po wiadomości o większym niż oczekiwano wzroście zapasów surowca w USA, a także wyraźnym zwiększeniu jego wydobycia ze złóż łupkowych w tym kraju. W niełasce inwestorów znalazły się także segmenty materiałowy (-1,8 proc.) i ochrony zdrowia (-1,6 proc.), który pociągnęła w dół przecena spółki Celgene spowodowana wiadomością o odrzuceniu przez regulatora jej leku. Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty IT (-0,7 proc.), użyteczności publicznej (-0,6 proc.) i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-0,5 proc.).

Na zamknięciu taniało 86 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 29. Najmocniej rynek przecenił akcje Caterpillar (-4,1 proc.), DowDuPont (-2,85 proc.) oraz UnitedHealth Group (-2,7 proc.). Najmniejsze straty poniosły Visa  (-0,35 proc.) i Apple (-0,15 proc.). Jako jedyny wśród blue chipów drożał koncern United Technologies (0,6 proc.), a zawdzięczał to wiadomości, że w akcjonariacie spółki pojawił się Bill Ackman i jego fundusz hedgingowy Pershing Square, który po sześciu latach wycofał się z Herbalife. 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu