Najlepsze spółki pierwszego półrocza

W pierwszym półroczu najwięcej dały zarobić akcje Monnari Trade.

Akcje odzieżowej spółki podrożały o 280 proc., bo firma wyraźnie poprawiła wyniki i szybko wychodzi na prostą. W 2012 r. sprzedaż wzrosła o 14 proc. r/r, do 132 mln zł. 4,9 mln straty netto z 2011 r. zamieniono na 8,2 mln zysku w 2012 r. Władze spółki zamierzają ruszyć z ekspansją na Wschód: w ciągu kilku miesięcy pojawi się kilka salonów franczyzowych w Rosji.

Z kolan powstał też Pelion, dystrybutor farmaceutyków, za co nagrodą była prawie trzykrotna zwyżka notowań.

Wśród najgorszych spółek znalazły się dwie, które straciły płynność finansową.

Podium uzupełnił Elzab. Za hossę odpowiada objęcie od 1 marca obowiązkiem posiadania kas fiskalnych nowych podatników. Jak szacuje ministerstwo finansów, w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. sprzedano 117 tys. kas fiskalnych.

Wśród najgorszych spółek półrocza znalazł się bankrutujący Estar Alternative, którego akcje przeceniono aż o 98 proc., mocno dotknięty przez dekoniunkturę w branży górniczej czeski New World Resources (-80 proc.) i Fota, która właśnie złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepsze spółki pierwszego półrocza