Najlepszy rok notowań złota od dekady

opublikowano: 31-12-2020, 07:28

Złoto w tym roku drożało w związku z niepewnością powodowaną przez pandemię a także dzięki osłabieniu dolara amerykańskiego.

Złoto notowane było w czwartek rano w Singapurze po 1888,99 USD w transakcjach spot. Oznacza to wzrost kursu o 6,3 proc. w grudniu i 24,5 proc. w całym 2020 roku. Tak dużego wzrostu rocznego kurs złota nie osiągnął od dziesięciu lat. Najwyższą cenę w tym roku kruszec osiągnął w sierpniu kiedy notowano go po 2073 USD za uncję. Inwestorzy kupowali złoto w związku z obawą, że ultraluźna polityka monetarna i bezprecedensowe działania stymulacyjne banku centralnego USA spowodują znaczące osłabienie dolara.

Kurs złota (spot) w 2020 roku
Kurs złota (spot) w 2020 roku

- Główne czynniki wzrostu kursu: słaby dolar i niskie stopy, nadal będą wspierać notowania złota, nawet po rozpoczęciu dystrybucji szczepionek na COVID-19 na świecie – powiedział Vasu Menon, szed strategii Oversea-Chinese Banking Corp. z Singapuru. – Deklaracja Fed utrzymania niskich stóp przez długi czas oznacza, że wciąż nie ma co rzucać ręcznika w przypadku złota – dodał.

Prawie dwa razy więcej niż złoto zdrożało w tym roku srebro. Na rynku spot notowano je w czwartek rano po 26,3869 USD za uncję. To oznacza 48 proc. zwyżkę kursu w tym roku. Piąty z rzędu rok zdrożał pallad. Tym razem cena metalu wzrosła o ponad 20 proc. Platyna zdrożała o 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane