Najnowsze technologie to po prostu moja pasja

KA
opublikowano: 17-06-2009, 00:00

"Puls Biznesu": Jak elektronika odczuwa kryzys?

Kenneth (Kyung Sik) Choi, prezes Samsung Electronics Polska: W skali świata rynek skurczył się o około 15 procent. Ale niektóre wskaźniki Samsunga rosną, na przykład sprzedaż. A Samsung Polska nawet odnotowuje lekki wzrost, między innymi dzięki zmianie kursu lokalnej waluty.

A inwestycje w Polsce?

Trudno o tym teraz mówić. Mamy tu bardzo ważne dla nas centrum badań i rozwoju nowych technologii — Samsung Electronics Poland Research Development Centre w Warszawie. Nad najnowszymi rozwiązaniami technicznymi, które zastosujemy w naszych telewizorach, telefonach komórkowych i innych produktach, pracuje tu około 60 inżynierów. Centrum daje wiele korzyści, dlatego chcemy zwiększać środki na badania i zatrudnić więcej inżynierów. Na razie to będzie nasza główna inwestycja w Polsce.

Kilka lat temu wasze produkty były postrzegane jako tańsza alternatywa dla wyrobów innych firm. Teraz wasz wizerunek jest lepszy.

Od lat inwestujemy mnóstwo pieniędzy w badania i rozwój. Skupiliśmy się na tworzeniu i adaptowaniu innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań. Staramy się wdrażać jak najnowocześniejsze technologie. A jednocześnie chcemy, by były dostępne nie tylko dla zamożnych, ale i dla zwykłych ludzi. Inwestycje w RD zaprocentowały, całkiem zmieniając naszą pozycję na rynku.

W Polsce jesteście też sponsorami i mecenasami.

Nasze działanie zależy od szeroko pojętego społeczeństwa. Ludzie kupują nasze produkty i zapewniają nam pracę. Dlatego część zysków staramy się im zwrócić. Na świecie angażujemy się w projekty edukacyjne, wolontariaty, sponsorujemy muzea, galerie i inne ośrodki kultury. Wspieramy ruch olimpijski i Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF. W Polsce jesteśmy sponsorem generalnym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki PZLA i organizujemy Samsung Athletic Cup. Pomagamy Muzeum Narodowemu i Filharmonii Narodowej. Promujemy debiutujących twórców poprzez konkurs Samsung Art Master, który ma też wymiar charytatywny. Działalność społeczna to nieodłączna część naszej działalności biznesowej. Sukces firmy w ogromnym stopniu zależy od tego, czy tworzy ona dobrą koniunkturę i możliwości dla innych.

Zarządza pan firmą w Polsce na sposób koreański?

W Polsce Samsung powinien być zarządzany po polsku i tak jest. Przestawienie się na koreański sposób zarządzania byłoby tu trudne albo w ogóle niemożliwe. Pracuje u nas ponad tysiąc Polaków i tylko siedmiu Koreańczyków, w tym ja. To raczej my musimy się dostosować. Oczywiście, Samsung Polska nie działa w próżni i w pewien sposób zależy od centrali koncernu. Ale dzięki centrum RD Polska może nie tylko być jedną z części koncernu, ale i wpływać na kreowanie marki na świecie.

Ma pan nieograniczony dostęp do nowych technologii. Uzależnił się pan od elektronicznych gadżetów?

Codziennie staram się testować nowe produkty. Na przykład teraz korzystam z czterech telefonów. To moja praca. Czy jestem uzależniony od gadżetów? Raczej nie. Technologia to po prostu moja pasja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu