Najważniejsze sygnały z rynków walutowych

Przedstawiamy listę wybranych sygnałów z rynków walutowych z ostatniego miesiąca.

Zmienność na rynkach większości środków płatniczych jest bliska historycznych minimów. Czy flauta się utrzyma, czy też raczej mamy do czynienia z ciszą przed burzą? W raporcie SpotData Research piszemy o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały z tych rynków z ostatniego miesiąca.

fot. Bloomberg

Giełdy przesądzą o euro

Kurs euro do dolara zamknął się spadkiem czwarty kwartał z rzędu. O tym, że strefa euro ma się najsłabiej z głównych gospodarek, świadczą odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury. PMI dla przemysłu spadł w marcu najniżej od 2013 r. Europa cierpi najbardziej na globalnym spowolnieniu i wojnie handlowej, a także przez czynniki lokalne — problemy branży motoryzacyjnej oraz wpływ ryzyka brexitu bez umowy na nastroje. Wbrew historycznym prawidłowościom europejskiej walucie nie pomaga spadek różnicy w rentownościach obligacji 10-letnich USA i Niemiec (te pierwsze spadły znacznie mocniej). Ważniejsze są odpływy kapitału z europejskich akcji — jeśli one wyhamują, euro powinno złapać oddech.

Jastrzębie w RPP

Na kwietniowym posiedzeniu RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Choć rządowy pakiet stymulacyjny powinien przełożyć się na podwyższenie ścieżki inflacji, to koszt pieniądza raczej się nie zmieni jeszcze przez kilka kolejnych kwartałów — wynika z notowań kontraktów FRA. Presja inflacyjna wciąż jest umiarkowana, a większość danych makro wskazuje na odporność gospodarki na spowolnienie w Europie. Mimo to po kilkumiesięcznej nieobecności w RPP znów pojawiła się mniejszość zwolenników podwyżek stóp — należą do niej Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz.

Lira znów w tarapatach

Znaczny spadek rezerw walutowych skłonił turecki bank centralny do niespodziewanego zaostrzenia polityki. Mimo to kurs liry tąpnął w jeden dzień o 5,5 proc. Po początkowym odrabianiu strat lira wróciła do osłabienia. Regulator wszczął śledztwo w sprawie raportu jednego z banków, który ostrzegał przed związanym z lirą ryzykiem, co wzbudziło dodatkowy niepokój. Tymczasem ryzyko wyborcze już jest za inwestorami, nawet mimo zaskarżenia wyników w Stambule. Teraz dla liry najważniejsza jest kondycja gospodarki, która znalazła się w recesji.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w kwietniowym raporcie SpotData Research — do pobrania na spotdata.pl/research

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane