Czytasz dzięki

Najważniejsze sygnały z rynków walutowych

Przedstawiamy listę wybranych sygnałów z rynków walutowych z ostatniego miesiąca.

Zmienność na rynkach większości środków płatniczych jest bliska historycznych minimów. Czy flauta się utrzyma, czy też raczej mamy do czynienia z ciszą przed burzą? W raporcie SpotData Research piszemy o perspektywach rynków walutowych i stóp procentowych. Poniżej znajdziecie trzy wybrane sygnały z tych rynków z ostatniego miesiąca.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Giełdy przesądzą o euro

Kurs euro do dolara zamknął się spadkiem czwarty kwartał z rzędu. O tym, że strefa euro ma się najsłabiej z głównych gospodarek, świadczą odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury. PMI dla przemysłu spadł w marcu najniżej od 2013 r. Europa cierpi najbardziej na globalnym spowolnieniu i wojnie handlowej, a także przez czynniki lokalne — problemy branży motoryzacyjnej oraz wpływ ryzyka brexitu bez umowy na nastroje. Wbrew historycznym prawidłowościom europejskiej walucie nie pomaga spadek różnicy w rentownościach obligacji 10-letnich USA i Niemiec (te pierwsze spadły znacznie mocniej). Ważniejsze są odpływy kapitału z europejskich akcji — jeśli one wyhamują, euro powinno złapać oddech.

Jastrzębie w RPP

Na kwietniowym posiedzeniu RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Choć rządowy pakiet stymulacyjny powinien przełożyć się na podwyższenie ścieżki inflacji, to koszt pieniądza raczej się nie zmieni jeszcze przez kilka kolejnych kwartałów — wynika z notowań kontraktów FRA. Presja inflacyjna wciąż jest umiarkowana, a większość danych makro wskazuje na odporność gospodarki na spowolnienie w Europie. Mimo to po kilkumiesięcznej nieobecności w RPP znów pojawiła się mniejszość zwolenników podwyżek stóp — należą do niej Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz.

Lira znów w tarapatach

Znaczny spadek rezerw walutowych skłonił turecki bank centralny do niespodziewanego zaostrzenia polityki. Mimo to kurs liry tąpnął w jeden dzień o 5,5 proc. Po początkowym odrabianiu strat lira wróciła do osłabienia. Regulator wszczął śledztwo w sprawie raportu jednego z banków, który ostrzegał przed związanym z lirą ryzykiem, co wzbudziło dodatkowy niepokój. Tymczasem ryzyko wyborcze już jest za inwestorami, nawet mimo zaskarżenia wyników w Stambule. Teraz dla liry najważniejsza jest kondycja gospodarki, która znalazła się w recesji.

Więcej o bieżących tendencjach na rynkach walutowych i stóp procentowych znajdziesz w kwietniowym raporcie SpotData Research — do pobrania na spotdata.pl/research

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy