Najważniejsze tendencje z rynków surowcowych

Przedstawiamy listę wybranych tendencji z rynków towarów z ostatniego miesiąca.

Brak widoków na zakończenie wojny handlowej, oczekiwania przedłużania się spowolnienia w globalnej gospodarce i dalszego łagodzenia polityki banków centralnych oraz nadwyżki podaży na rynkach wielu towarów rolnych — to główne czynniki wpływające w ostatnich tygodniach na ceny surowców. W przypadku których z nich bilans szans i czynników ryzyka przemawia za zwyżkami, a w przypadku których za przeceną? O tym piszemy w raporcie SpotData Research o perspektywach rynków towarowych. Poniżej znajdziecie trzy wybrane tendencje z tych rynków z ostatniego miesiąca.

Ceny ropy pozostaną pod presją

Po związanym z eskalacją wojny handlowej tąpnięciu sprzed miesiąca ceny ropy brent z trudem wróciły powyżej 60 USD za baryłkę. Choć rynek wsparły zapowiedzi zaostrzenia przez USA sankcji wobec Iranu, to przeciwnie zadziałało objęcie przez Chiny cłami odwetowymi amerykańskiej ropy. Pole do średnioterminowego odreagowania jest niewielkie, a do końca 2020 r. ceny spadną do 53 USD — twierdzi Citigroup.

Według banku słabość popytu potrwa do przyszłego roku za sprawą słabszych prognoz makroi przedłużenia wojny handlowej (z drugiej strony wolniej od wcześniejszych prognoz ma rosnąć także wydobycie w USA). By w 2020 r. zrównoważyć rynek, OPEC+ będzie musiał znów ciąć produkcję — dodaje Morgan Stanley, który również obniżył prognozy cen.

Zmienne szczęście rynków metali

W tendencji spadkowej tkwi rynek używanego do zabezpieczania stali przed korozją cynku. Według banku Goldman Sachs w ciągu 12 miesięcy metalowi grozi 20-procentowa przecena. Spowolnienie sprzedaży samochodów i wzrost produkcji cynku wepchnie rynek w nadwyżkę podaży. Najwyżej od prawie pięciu lat znalazły ceny niklu, po tym jak Indonezja ogłosiła wprowadzenie zakazu eksportu rudy tego metalu od 2020 r., na dwa lata przed wcześniej zapowiadanym terminem. Najwyżej od dwóch lat znalazły się notowania używanej w katalizatorach samochodowych platyny. Było to jednak głównie związane z napędzanymi przez wojnę handlową i oczekiwania łagodzenia polityki banków centralnych zwyżkami cen pozostałych metali szlachetnych.

Rynki mięsa wracają do stabilizacji

Ustabilizował się obliczany przez SpotDatę indeks cen trzech rodzajów mięsa. Zatrzymała się trwająca od kilku miesięcy przecena wołowiny, związana nie tylko ze sprawą nielegalnego uboju bydła na Mazowszu, ale też z brexitem i wstrzymaniem importu przez Turcję (na eksport trafia 80 proc. polskiej wołowiny). Według IERiGŻ już w grudniu bydło będzie kosztowało nawet nieznacznie więcej niż w tym samym okresie 2018 r. Nadal drożał drób, jednak według ekspertów wkrótce powinna nadejść sezonowa obniżka jego cen. Wiosenny skok, wywołany przez zapotrzebowanie ze zmagającej się z epidemią ASF Azji, odreagowywały ceny wieprzowiny. Według rządu pogłowie trzody w Chinach spadło rok do roku o 32 proc., czyli mniej od oczekiwań.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+. Więcej na: pb.pl/subskrypcja/premium-plus

Jeśli jesteś już czytelnikiem „PB” i chcesz wzbogacić swój pakiet o dostęp do cyklicznych raportów, wyślij wiadomość na adres prenumerata@pb.pl lub zadzwoń pod numer 22-333-98-32.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy