Największa termomodernizacja w PPP

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Bytom podpisał z Siemensem umowę wartą 50 mln zł. Kolejne, jeszcze większe przedsięwzięcia, są już „w drodze”.

11 szkół podstawowych, 5 zespołów szkół oraz gimnazjum — te placówki, należące do śląskiej gminy, zostaną poddane pracom termomodernizacyjnym.Inwestycje zostaną zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wczoraj samorząd podpisał 17-letnią umowę z Siemensem, który regularnie wkłada do koszyczka tego typu zamówienia (zdobył zlecenia m.in. z podwarszawskiego Karczewa, śląskiego Radzionkowa i zielonogórskiej Świdnicy). Wartość bytomskiej umowy wynosi 50 mln zł.

Jak podkreśla Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, doradzającej przy tym postępowaniu, to obecnie największy projekt PPP z zakresu efektywności energetycznej w naszym kraju. W jego ramach zostaną wykonane nie tylko klasyczne prace budowlane (Siemens ma na ich wykonanie dwa lata), ale również zostanie wprowadzonysystem zarządzania energią elektryczną i cieplną. Z uzyskanych oszczędności samorząd będzie mógł pokryć koszty wynagrodzenia dla partnera prywatnego.

Co ważne, tylko część zobowiązań Bytomia będzie się wliczać do jego zadłużenia. Wszystkie wydatki, które są przeznaczone na cele inwestycyjne (w przypadku projektu śląskiego miasta — większość), są klasyfikowane jako majątkowe i nie wchodzą do nowego limitu finansowego gmin, powiatów i województw. Jednak projekt bytomski niedługo może zostać zdetronizowany.

— Duże postępowanie termomodernizacyjne na 34 obiekty ogłosił Płock. Do podobnego przedsięwzięcia przymierza się Lublin — mówi Rafał Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu