Największe zagrożenia dla firm

opublikowano: 20-01-2019, 22:00

Przerwy w działalności, zmiany w przepisach i incydenty cybernetyczne — tego najbardziej boją się polscy przedsiębiorcy.

Prawie połowa spółek znad Wisły zapytana o zagrożenie dla prowadzenia biznesu w pierwszej kolejności wymienia przerwy w działalności — wynika z ósmej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2019. Natomiast 35 proc. badanych z naszego kraju obawia się modyfikacji ustawodawstwa i przepisów, incydentów cybernetycznych oraz zmian, takich jak większa konkurencja, fuzje i przejęcia czy stagnacja na rynku. Dalej ankietowane firmy wymieniają pożary i eksplozje (31 proc.) oraz brak wykwalifikowanejkadry do pracy (23 proc.). To ostatnie zagrożenie pojawiło się wśród dziesięciu najważniejszych zagrożeń biznesowych na świecie po raz pierwszy w historii barometru. Wiąże się ono ze zmianami demograficznymi, niepewnością związaną z brexitem oraz niewielką liczbą talentów w zakresie gospodarki cyfrowej.

— Konkurencja między firmami jest szczególnie silna, jeśli chodzi o pozyskanie nowych pracowników, którzy mają kompetencje w zakresie sztucznej inteligencji, nauki o danych lub zarządzania ryzykiem cybernetycznym bądź reputacji — mówi Ludovic Subran, zastępca głównego ekonomisty Allianz.

Tłumaczy, że większość takich stanowisk dziesięć lat temu jeszcze nie istniała, dlatego nie ma wielu specjalistów w tych dziedzinach. W efekcie nawet atrakcyjne pensje nie wystarczą, aby przekonać ich do współpracy. Zagrożenia wskazywane przez polskich przedsiębiorców nie różnią się znacząco od tych, które wymieniają zagraniczne firmy. Jednak w przypadku tych drugich na pierwszym miejscu oprócz przerw w działalności znalazły się także incydenty cybernetyczne (37 proc. badanych). Ponadto dla spółek z zagranicy niepokojące są zmiany w ustawodawstwie i przepisach. Natomiast największy wzrost odnotowały takie czynniki, jak zmiana klimatu (13 proc.) i brak wykwalifikowanej kadry do pracy (9 proc.). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu