Największy popyt na Śląsku

AZA
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

Mamy w Polsce prawie 900 tys. mkw. nie wynajętych magazynów.

Mamy w Polsce prawie 900 tys. mkw. nie wynajętych magazynów.

Z danych firmy Jones Lang LaSalle wynika, że popyt największy popyt na magazyny jest na Śląsku. W innych regionach jest nieco gorzej. Minie sporo czasu, zanim puste magazyny znajdą najemców.

W Warszawie najdrożej

Największy w kraju, zarówno pod względem popytu, jak i liczby zawieranych transakcji wynajmu, jest rynek magazynowy w Warszawie i okolicy. Na drugim miejscu jest Śląsk. I to głównie na tych dwóch rynkach rosną czynsze. W stolicy można wynająć magazyn już od około 4 do ponad 5 EUR za mkw. Pod miastem czynsz wynosi od około 2 do ponad 4 EUR. Podobne stawki płacą najemcy w okolicach Łodzi.

Na Śląsku jest nieco drożej — od 2,35 do ponad 3 EUR za mkw.

Co powoduje, że czynsze rosną? Zdaniem Wojciecha Zonia, starszego negocjatora w dziale powierzchni magazynowo-przemysłowych

Jones Lang LaSalle, wynika to ze wzrostu zainteresowania najemców.

A ten z kolei jest rezultatem systematycznej poprawy gospodarczej.

Stawki rosną

Odzwierciedleniem tej sytuacji jest zwłaszcza Śląsk. Liczba nie wynajętych magazynów w tym regionie wynosi prawie 8,7 proc. dostępnej powierzchni. To jeden z niższych współczynników w całym kraju. Co ciekawe, jeszcze rok temu na Śląsku puste było prawie 21 proc. powierzchni magazynów.

— Świadczy to o sile tego regionu. Przekładając współczynnik pustostanów na liczbę dostępnych metrów kwadratowych, można obliczyć, że w ciągu roku na Śląsku wynajęto ponad 126 tys. mkw. powierzchni. A biorąc pod uwagę fakt, że prawie 103 tys. mkw. czeka jeszcze na najemców, można założyć, że w tym roku zabraknie tam magazynów dla zainteresowanych wynajmem firm — uważa Wojciech Zoń.

W okolicach stolicy jest nieco inaczej. Stawki czynszów wyraźnie się zróżnicowały. Wynika to z tego, że właściciele magazynów, w których było dużo wolnej powierzchni, oferowali atrakcyjniejsze warunki najmu. A ci, których obiekty cieszyły się większym powodzeniem, zaczęli podnosić stawki. Według eksperta Jones Lang La Salle najważniejsza jest w tym przypadku lokalizacja. Im lepsza, tym najemcy chętniej podpisują umowy.

Generalnie wzrost czynszów na największych rynkach magazynowych w kraju jest przesądzony. Przyczyni się do tego niższa aktywność deweloperów i rosnący popyt ze strony najemców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu