Największy skandynawski bank mocno tanieje

opublikowano: 04-03-2019, 12:49

Akcje Nordea Bank taniały nawet o 6,5 proc. w związku z obawami, że w programie, który zostanie pokazany w poniedziałek wieczorem największy skandynawski bank zostanie powiązany z praniem pieniędzy.

Akcje Nordei tanieją obecnie o 3,6 proc. Kursy innych skandynawskich banków także wyraźnie spadają. Akcje największego norweskiego kredytodawcy, DNB, taniały nawet o 4,6 proc.

Zobacz więcej

Szyld Nordea Banku

Fińska telewizja YLE zapowiedziała na swojej stronie internetowej, że pokaże w poniedziałek wieczorem program dotyczący banku Nordea i prania pieniędzy. Ma być oparty na przecieku, z którego wynika iż setki milionów euro pochodzące z podejrzanych źródeł przepłynęły przez konta banku.

- Inwestorzy poruszają się tak naprawdę w ciemności jeśli chodzi o skandynawskie banki. Czekają kiedy i jakie pojawią się nowe oskarżenia dotyczące prania pieniędzy – skomentował Philip Richards, analityk Bloomberg Intelligence w Londynie.

Afera Danske Banku wywołała obawy inwestorów, że banki w Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii służyły przez wiele lat jako pralnie pieniędzy pochodzących głównie z Rosji i byłych poradzieckich krajów. Dochodzenie w sprawie największego banku Danii, przez którego estoński oddział przeszło ok. 230 mld USD, prowadzą m.in. amerykański Departament Sprawiedliwości i amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Niespełna dwa tygodnie temu Swedbank stracił ok. 20 proc. wartości po tym jak szwedzka telewizja SVT pokazała program wskazujący na budzące podejrzenia transakcje najstarszego banku Szwecji z Danske Bankiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu