Należy eliminować nieracjonalne wydatki

Andrzej Raczko
opublikowano: 19-09-2003, 00:00

Rząd widzi konieczność istotnego obniżania deficytu budżetowego w kolejnych latach. Ma się to jednak odbywać bez szkody dla wzrostu gospodarczego, co oznacza, że nie chcemy zwiększać obciążeń podatkowych. Tym samym obniżenie deficytu może odbywać się przez cięcia wydatków budżetowych, poprzez eliminację tych wydatków, które są najmniej efektywne i racjonalne. Racjonalizacja wydatków oznacza więc systematyczną i planową redukcję wydatków państwa, które nie będą polegały na ślepych redukcjach, ale na znaczącym ograniczaniu ich tam, gdzie są one nieefektywne. Deficyt budżetu będzie obniżany o 5-7 miliardów złotych rocznie, by w 2007 roku osiągnąć 28 miliardów złotych, co pozwoliłoby na spełnienie ostatniego z nie spełnionych dotąd przez Polskę kryteriów traktatu z Maastricht.

Jeśli chodzi o sytuację na rynku walutowym, to z punktu widzenia sytuacji fundamentalnej naszej gospodarki kurs walutowy, który nie hamuje wzrostu eksportu, jest właściwy. Kurs walutowy, który w tej chwili mamy, jest dla gospodarki odpowiedni, ponieważ towarzyszy mu wysoka dynamika eksportu. Chcemy też znaleźć konsensus z inwestorami dotyczący poziomu rentowności papierów dłużnych. W środę odrzuciliśmy wszystkie oferty, ponieważ rentowność była dla nas niezadowalająca. Nie uważam jednak, że oczekiwania rynku i Ministerstwa Finansów się rozmijają.

Minister finansów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Raczko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Należy eliminować nieracjonalne wydatki