Namibia ma problemy z elektronicznym głosowaniem

DI, PAP
29-11-2014, 15:33

Z Namibii napływały w sobotę informacje o wielu technicznych problemach z pierwszym w Afryce elektronicznym systemem głosowania w tamtejszych wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Choć wyniki piątkowych wyborów miały być podane w nocy z piątku na sobotę, w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych, w sobotę rano wciąż jeszcze głosowano w wielu okręgach - informują obserwatorzy.

Ze wstępnych, niepełnych i nieoficjalnych rezultatów wynika, że szykuje się wielkie zwycięstwo rządzącej Organizacji Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO) i jej kandydata na prezydenta, 79-letniego premiera Hage Geingoba.

Po raz pierwszy w historii kraju i kontynentu wyborcy oddawali głosy w formie elektronicznej, za pomocą wyprodukowanych w Indiach maszyn, które zastępują tradycyjne karty do głosowania. SWAPO zażądała od komisji wyborczej wyjaśnień w sprawie kłopotów z elektronicznym systemem głosowania oraz sygnałów, że część wyborców nie zdążyła zagłosować. Podkreślano, że może to rzutować na wiarygodność wyborów.

Komisja wyborcza przyznała, że były "problemy wieku dziecięcego" z maszynami do głosowania, ale zapewniła, że wyniki wyborów będą wiarygodne.

Uprawnionych do głosowania w ponad 4 tys. lokali było 1,2 mln Namibijczyków, czyli prawie połowa obywateli. W wyścigu o 96 miejsc w parlamencie stanęło 16 partii, z których dziewięć wystawiło swoich kandydatów na szef państwa.

SWAPO rządzi od czasu uzyskania przez Namibię niepodległości po 30-letniej wojnie partyzanckiej (1960-90).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Namibia ma problemy z elektronicznym głosowaniem