Napisz do ministra na druku ORD-OG

IWA
opublikowano: 15-12-2011, 00:00

Druk wniosku do ministra finansów o ogólną interpretację podatkową pozwoli na obszerne opisanie sprawy.

Znany jest już wzór formularza, na jakim od przyszłego roku podatnicy będą mogli składać do ministra finansów wnioski o wydanie interpretacji ogólnej przepisów podatkowych budzących wątpliwości.

Druk ORD-OG określono w projekcie rozporządzenia w sprawie wzoru tego wniosku oraz sposobu wnoszenia od niego opłaty. Projekt skierowano do uzgodnień zewnętrznych. Obecnie podatnicy mają prawo występować do dyrektorów kilku izb skarbowych jedynie o wydanie interpretacji indywidualnych,w konkretnych sprawach ich dotyczących.

Minister wydaje ogólne interpretacje podatkowe z urzędu. Do tej pory, od lipca 2007 r., było ich zaledwie 28, a indywidualnych — tysiące. Od 2012 r. podatnicy (osoby fizyczne i prawne) nie będą już czekać na ruch szefa resortu finansów, aby zajął się ujednoliceniem stosowania prawa podatkowego. We wniosku trzeba uzasadnić konieczność wydania interpretacji ogólnej, opisać istotę zagadnienia, wymienić sporne przepisy. Jeśli pola formularza będą zbyt małe na opisanie sprawy, można sięgnąć po załącznik ORD-OG/A.

Ponadto wnioskodawca musi wskazać niejednolite stosowanie prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych. Wniosek ma być składany do dyrektora jednej z pięciu izb skarbowych — w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Łodzi.

Trzeba też wnieść opłatę w wysokości 40 zł. Zostanie ona zwrócona, jeśli minister wyda interpretację. Powinien ją przygotować niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku. Pieniądze mają być oddane w ciągu 7 dni od opublikowania wykładni. O interpretację ogólną nie będzie mógł wystąpić organ administracji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Napisz do ministra na druku ORD-OG